„Umelá inteligencia predbehne ľudí za menej ako 5 rokov, “ tvrdí známy Elon Musk

Celosvetovo známy miliardár a zakladateľ spoločností ako Tesla či SpaceX najnovšie varuje pred rýchlym pokrokom v rámci segmentu AI

neuralink_elon musk (1)
Zdroj: Neurelink.com

Umelá inteligencia je už v týchto momentoch všade okolo nás a to aj bez toho, že by sme o nej vedeli. Pokročilé AI čipy sú už súčasťou každého „inteligentnejšieho“ zariadenia, či už hovoríme o smartfónoch, notebookoch, hlasových asistentoch, či inteligentných zariadeniach v domácnosti, alebo v aute. Aktuálne však umelá inteligencia zaostáva za ľudskými schopnosťami, no podľa niektorých ľudí zaoberajúcich sa touto oblasťou tomu už čoskoro nebude tak. Najnovšie sa do tábora takýchto ľudí pridáva aj Elon Musk, ktorý v rozhovore pre The New York Times len nedávno uviedol, že „umelá inteligencia by mohla predbehnúť ľudí už v roku 2025“.

Predchádzajúce odhady boli omnoho „pesimistickejšie“ pre AI

I keď sa odborníci stále nezhodli, kedy bude umelá inteligencia schopná rozmýšľať rýchlejšie a efektívnejšie ako ľudia, futurista Ray Kurweil tvrdí, že sa tohto bodu dočkáme v roku 2045. Najnovšie vyjadrenia Elona Muska, ktorý stojí za spoločnosťami Tesla, SpaceX, ako aj popredného lídra v rámci vývoja umelej inteligencie, OpenAI, však naznačujú omnoho lepšiu budúcnosť, práve pre umelú inteligenciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ku veľkému zvratu by malo podľa Muska prísť už v roku 2025, po ktorom môžme očakávať exponenciálny pokrok nie len v rámci technologického segmentu, ale aj v iných oblastiach ako robotika, samotná umelá inteligencia, či ďalšie oblasti, v ktorých je už dnes AI aplikovaná.

Viacerí odborníci sú skeptickí

Proti Muskovi sa už dlhé roky stavajú rôzni odborníci, ktorých tvrdenia príliš nehrajú do karát umelej inteligencie. Musk v spomínanom rozhovore totižto uviedol, že mnoho „veľmi inteligentných ľudí“ si myslí, že počítať nemôže byť nikdy taký inteligentný, ako sú oni sami. Podľa Muska je však takéto tvrdenie „hlúpe a očividne nepravdivé“.

„Zameriavame sa na situáciu, keď je umelá inteligencia výrazne múdrejší ako ľudia, a myslím si, že časový rámec je odteraz menej ako päť rokov. To však neznamená, že všetko pôjde za päť rokov dole vodou. Znamená to len, že niektoré veci budú nestabilné alebo čudné, “ uviedol v rozhovore.

Futuristi, odborníci na umelú inteligenciu, ako aj samotný Musk už dlhé roky varujú, že umelá inteligencia môže v budúcnosti znamenať pre ľudstvo naozaj veľký problém. I keď je hrozba naozaj reálna, tak skoro sa „konca sveta kvôli AI“ obávať nemusíme. Aby sme však mohli predísť prípadnému konfliktu človeka s počítačom, môžu byť využité nové technologické a medicínske riešenia, ktoré hľadá aj pomerne stále nová spoločnosť Neuralink, ktorú taktiež založil Elon Musk. Cieľom spoločnosti je vytvoriť špeciálne nervové prepojenie mozog-počítač, ktoré by rozšírilo schopnosti človeka samotného, no zároveň by umožnilo aj doposiaľ nevídané medicínske zákroky. Víziou je možnosť liečiť choroby mozgu priamo prostredníctvom takéhoto prepojenia, no povráva sa aj o možnosti počúvania hudby priamo v našom mozgu, či o možnosti ovládať náladu človeka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre