Umelá inteligencia po prvýkrát bojovala v leteckom súboji s človekom: Ako to dopadlo?

Americké letectvo vykonalo cvičný boj, v ktorom si zmerali sily človek a stíhačka pilotovaná AI.

bojova stihacka
Zdroj: Oliver Denker / Shutterstock.com

Umelá inteligencia sa dostala do rôznych sfér a hoci hovoríme o nástroji, ktorý má pomáhať ľudstvu, budúcnosť AI uvidíme aj vo vojne.  

Viaceré krajiny a nadnárodné spoločnosti sa venujú výskumu AI v oblasti bezpilotných dronov alebo iných systémov. Americké vzdušné sily pracujú napríklad aj na koncepte stíhačky, ktorá by mohla byť riadená umelou inteligenciou. Čo sa tejto stíhačky týka, AI by nenahradila úplne klasických pilotov, no v intenzívnych bojových situáciách by mohla prevziať kontrolu nad niektorými systémami, aby mal pilot viac priestoru zvážiť situáciu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V boji, hlavne v tom vzdušnom, má pilot na rozhodnutie sekundy. Je preto kritické, aby už aj tak dosť krátky čas využil čo najviac a vykonal najlepšie možné rozhodnutie v danej chvíli.  

Umelá inteligencia však dokáže ovládať celú stíhačku, čo dokázal aj testovací let, ktorý vykonali vedci z výskumného laboratória amerických vzdušných síl ešte minulý rok.  

Minulý rok americké letectvo vykonalo ešte zaujímavejší typ experimentu. Proti sebe postavili dve stíhačky, jednu pilotovanú umelou inteligenciou, druhá reálnym pilotom. Tieto dva stroje postavili proti sebe v realistickej bojovej simulácii.  

AI pilotovaná stíhačka je upravená F-16, ktorá teraz nesie označenie X-62A. Ako informuje portál Interesting Engineering, stíhačka mala v kokpite pilota ako poistku, no celé cvičenie zvládla umelá inteligencia upilotovať sama.  

„Program Air Combat Evolution (ACE) DARPA dosiahol vôbec prvé vzdušné testy algoritmov AI, ktoré autonómne lietajú so stíhačkou proti ľudsky riadenej stíhačke v bojových scenároch vo vizuálnej vzdialenosti (niekedy označované ako „psie zápasy“),..„, píše sa v popise videa nižšie, ktoré zverejnila DARPA.

Výskumníci veria, že úspech tohto cvičenia môže priniesť revolúciu v oblasti bezpilotných dronov. Na internete sa už objavili aj zábery z boja, na ktoré sa môžete pozrieť nižšie. Tento simulovaný boj predstavuje prvýkrát, kedy sa proti sebe postavila umelá inteligencia a človek.  A výsledok? Umelá inteligencia poráža pilota a F-16 v simulovanom vzdušnom súboji.

Budúcnosť vzdušného konfliktu

Algoritmus pilotujúci stíhačku už v minulosti vyhral v niekoľkých simuláciách. Ako však vysvetľujú, vedci, víťazstvá umelej inteligencie v simulácii boli “umelé”. V simulácii nemusel AI pilot dodržiavať bezpečnostné letecké normy. Tie zaručujú bezpečnosť lietadla a pilota sediaceho v ňom. Nové testy prebehli v realistickejších podmienkach. Umelá inteligencia nemohla robiť šialené manévre, aby vyhrala vzdušný súboj.  

“Rok 2023 bol rokom, kedy si umelá inteligencia vyskúšala realistické lietanie vo vzduchu,” tvrdí príslušník leteckých síl, Ryan Hefron.  

Testovací let mal však aj jednu ďalšiu misiu. Americké vzdušné sily chceli ukázať pilotom schopnosti umelej inteligencie, aby jej piloti viac dôverovali. Výskumníci vysvetľujú, že umelá inteligencia a stíhačka X-62A majú za sebou už 21 testovacích letov. Počas týchto testov potrebovala umelá inteligencia preprogramovať takmer každý deň. Nakoniec museli výskumníci prepísať viac ako 100-tisíc riadkov kódu.  

O prvom testovacom lete prezradí americké letectvo viac informácií už čoskoro. Zároveň bude zaujímavé sledovať, ako sa umelá inteligencia posunie dopredu. Už čoskoro by mohli na bojisku lietať aj stíhačky bez ľudského pilota, hoci americké letectvo sa vyjadrilo, že človek stále hrá kľúčovú úlohu vo vzduchu. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre