SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Umelá inteligencia môže pre nás znamenať definitívny koniec, varuje bývalý zamestnanec spoločnosti Google

Poprední vedci zameriavajúci sa na vývoj umelej inteligencie údajne vytvárajú "boha", ktorý si môže s ľudstvom poradiť raz a navždy.

Hrozba zo strany umelej inteligencie je reálna a v nasledujúcich rokoch sa môže stať jednou z hlavných tém v tejto oblasti. Ovládanie sveta jedinou umelou inteligenciou je naozaj veľkou hrozbou budúcnosti a nemali by sme pred ňou zatvárať oči. Svoje varovanie voči možným rizikám umelej inteligencie nedávno v rozhovore pre denník The Times (via Futurism) vyslovil aj bývalý obchodný riaditeľ spoločnosti Google X, Mo Gawdat.

Umelá inteligencia ako vládca celého sveta

V rozhovore pre zahraničný denník Mo Gawdat uviedol, že je presvedčený, že umelá všeobecná inteligencia, označovaná ako AGI môže v budúcnosti znamenať pre ľudstvo nezvratný katastrofický scenár. AGI je druh všemocnej a vnímavej umelej inteligencie, ktorú možno vnímať ako neviditeľnú všemocnú silu zo sci-fi filmov. Dobrým príkladom je napríklad Skynet z Terminátora. I keď je predstava o takejto všemocnej sile z prvého pohľadu naozaj „šialená“, hrozba je z hľadiska budúcnosti naozaj reálna a ak by sa ľudstvu vymkla spod kontroly, môže to mať fatálne následky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sme na začiatku, no pred rizikami netreba zatvárať oči

Obavy bývalého riaditeľa spoločnosti Google X však na rozdiel od niektorých skeptikov pramenia z vlastnej skúsenosti s umelou inteligenciou. V rozhovore uviedol ako príklad pomerne nečakanú skúsenosť, ktorá nastala pri vývoji robotických rúk poháňaných umelou inteligenciou. Tie mali za úlohu zdvihnúť malú loptičku, no už pri tak základnom úkone dokázala umelá inteligencia z pohľadu riaditeľa navodiť strach z tejto technológie. 

Podľa Gawdata mala jedna z robotických rúk zdvihnúť loptičku a následne sa mala „predvádzať“, čo rozhodne nebolo úmyslom vývojárov. „Zrazu som si uvedomil, že to je skutočne desivé, “ uviedol. „Úplne ma to zamrazilo, “ pričom na záver dodal: „realita je, že vytvárame boha“.

Mo Gawdat rozhodne nie je jediným skepticky zmýšľajúcim človekom z oblasti vývoja umelej inteligencie. Na margo rizík tejto technológie, ktoré na nás môžu číhať už v blízkej budúcnosti, sa už vyjadrili viacerí. Svoj názor a obavy z umelej inteligencie ovládajúcej celý svet už v minulosti vyslovil aj Elon Musk, ktorého jedná zo spoločností sa taktiež zapodieva vývojom umelej inteligencie a technológií spojených s AI. Pochopiteľne, ovládnutie sveta umelou inteligenciou najbližších pár rokov na stole nie je, no pred jej nástrahami rozhodne netreba zatvárať oči, čo si dúfajme uvedomujú aj vývojári a vedci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close