SpravodajstvoTechnológie

Umelá inteligencia dokáže takmer presne určiť sexualitu človeka iba z fotografie

Umelá inteligencia sa posúva takmer každým dňom výrazne dopredu a najnovšia štúdia zo Standfordskej univerzity tento fakt len potvrdzuje. Dvaja výskumníci, Yilun Wang a Michal Kosinski, už zo spomínanej univerzity sa v poslednej dobe zaoberali určovaním sexuality ľudí pomocou umelej inteligencie. Tá mala za úlohu rozpoznať sexualitu iba z jednej jedinej fotografie. Ako sa dalo predpokladať, miera úspešnosti je naozaj vysoká, no tieto pozitívne správy zároveň vo výskumníkoch vyvolávajú obavy. Podľa nich je táto technológia v budúcnosti ľahko zneužiteľná, hlavne pri odhaľovaní vlastností a základných čŕt ľudí na internete.

V ich štúdií sa ku tejto problematike vyjadrujú nasledovne:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keďže vlády štátov a veľké spoločnosti stále viac využívajú počítačové algoritmy na zisťovanie základných ľudských čŕt a naše zistenia znamenajú vysoké riziko odhalenia súkromia a bezpečnosti najmä homosexuálne orientovaných ľudí.“

V štúdii bolo použitých až 130 741 fotografií dobrovoľníkov, ktorí odhalili ich sexualitu. Následne boli tieto fotografie spolu s informáciami posunuté umelej inteligencii, ktorá sa na následne „naučila“ ako vyzerajú heterosexuálne a homosexuálne orientovaní ľudia. Výsledky sú naozaj ohromujúce. Po predložení ďalších fotografií mala umelá inteligencia v prípade mužských fotografií presnosť 81%, po predložení 5 fotografií toho istého muža, sa presnosť zvýšila až na 91%. U žien bola presnosť o čosi menšia. Pri jednej fotografii ženy bola nameraná presnosť 74% pričom pri 5 fotografiách tej istej ženy sa presnosť zvýšila na slušných 83%.

Technológia ide dopredu extrémne rýchlo, no dúfajme že sa v budúcnosti nejaká tá umelá inteligencia nespikne proti ľudstvu. (vtip)

Zdroj: neowin.net,  úvodný obrázok (Pixabay)

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close