Ultrazvukový skener odtlačkov prstov v Samsungu Galaxy S10 sa dá oklamať obyčajným 3D výtlačkom

Samsung Galaxy S10
Zdroj: Youtube (Mobile Fun)

Celkom čerstvá vlajková loď spoločnosti Samsung má naozaj závažný bezpečnostný problém. Ultrazvukový skener odtlačkov prstov na smartfóne Galaxy S10 sa totižto podarilo oklamať precíznym výtlačkom 3D odtlačku, ktorý bol získaný z obyčajnej fotografie odtlačku na skle. Nová generácia skenerov tak zrejme nie je taká bezpečná, ako všetci očakávali.

Najmodernejšia technológia porazená za pár minút

Nová zraniteľnosť bezpečnostného „systému“ nového Galaxy S10 bola odhalená na internetovom fóre Reddit, následne aj na Imgure, kde neznámy používateľ zverejnil celý proces, akým sa mu podarilo oklamať najmodernejší skener odtlačkov prstov na trhu. Postup nie je úplne jednoduchý, no profesionálovi určite nezaberie viac ako pár desiatok minút.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autor popisuje, že odtlačok svojho prstu získal prostredníctvom fotografie sklenej plochy, kde predtým odtlačok umiestnil. Fotografiu neskôr upravil vo Photoshope, kde výrazne zvýšil kontrast fotografie, aby sa dostali črty odtlačku do popredia. Na poslednú úpravu využil softvér 3ds Max, ktorý z fotografie vytvoril presnú 3D štruktúru odtlačku. Tú už stačilo iba vytlačiť na precíznej 3D tlačiarni.

View post on imgur.com

Výtlačok odtlačku prstu bol hotový po necelých 13 minútach. 3D výtlačok následne priložil na miesto skeneru a tadá, telefón sa otvoril presne tak, akoby naň bol priložený priamo prst majiteľa. Samozrejme, vytvorenie takéhoto odtlačku si vyžaduje profesionálne zručnosti, skvelú techniku a trvá niekoľko desiatok minút. To však ale neodradí prípadných zlodejov smartfónov, ktorí by sa takýmto spôsobom mohli dostať ku naozaj citlivým dátam, o ktorých si používatelia mysleli, že sú v dokonalom bezpečí.

Distribúcia najnovšej technológie je otázna

Ultrazvukový skener odtlačkov prstov mal nahradiť skenery predošlej generácie a jeho najväčšou výhodou nemala byť iba lepšia presnosť a možnosť skenovania aj mokrého prstu, ale najmä lepšia bezpečnosť. Novinka od Qualcommu mala zabezpečovať takmer všetky tohtoročné vlajkové lode, no je otázne, či tak výrobcovia nakoniec urobia. Svoje riziká mali aj predošlé generácie, no je iba na výrobcoch, či problém s novým ultrazvukovým skenerom nejako vyriešia, alebo ho jednoducho budú implementovať aj s vedomím možného bezpečnostného rizika.

Zdroj: gizchina.com, úvodný obrázok (Youtube – Samsung)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre