Ukrajinci začali skenovať národné pamiatky, ktoré Rusko nestihlo ešte zničiť

Ukrajinci začali skenovať národné pamiatky, aby ich uchovali pre ďalšie generácie. Chcú ich touto cestou zachrániť pred Ruskom, ktoré ničí všetko, čo im príde do cesty.

Ukrajinci skenuju pamiatky
Zdroj: YouTube.com (Polycam)

Vojnu v Európe si vedel v 21. storočí predstaviť len málokto. Rusko však všetko zmenilo a už takmer dva mesiace besní na Ukrajine. Okrem materiálnych škôd a nezvratných stratách na živote, Rusi nezmyselným bombardovaním miest ničia aj umelecké diela a národné pamiatky krajiny.

„Backup Ukraine“

Dnes len málokto vie, kedy skončí vojna na Ukrajine. To je aj jeden z dôvodov, prečo spoločnosť Polycam vytvorila projekt s názvom Backup Ukraine, informuje portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o projekt, na ktorom okrem Polycamu spolupracuje aj UNESCO, dánska neziskovka Blue Shield Danmark a organizácia Vice Media Group. Ako už z názvu projektu plynie, tak cieľom je uchovať a zachrániť národné pamiatky pre ďalšie generácie pred ničivými dôsledkami vojny.

„Zničenie kultúrneho dedičstva krajiny je najrýchlejší spôsob, ako vymazať národnú identitu,“ píše sa na webovej stránke projektu. „Vo svetle falošného popierania ukrajinskej suverénnej a jedinečnej národnej identity Ruskom, berieme zničenie histórie krajiny mimoriadne vážne.“

Čo môžu účastníci projektu skenovať?

Ako sa píše na stránke projektu, tak cieľom je naskenovať a zosnímať takmer čokoľvek, čo má kultúrnu alebo duchovnú hodnotu. Za týmto účelom spoločnosť aktívne hľadá dobrovoľníkov, ktorých úlohou je vytvorenie 3D skenov pamiatok, ktoré Rusi ešte nestihli zničiť.

„Chceme dať túto novú technológiu do rúk občanom Ukrajiny, aby mohli zachytiť čokoľvek a všetko, čo považujú za kultúrne významné, aby to mohli navždy zachovať v 3D,“ píše sa na webovej stránke.

Prostredníctvom stránky projektu, spoločnosť Polycom vysvetľuje, ako možno zachytiť čo najdetailnejší sken objektu. Spolu s týmto návodom rovnako spoločnosť zverejnila aj niekoľko videonávodov. Jeden z nich si môžete pozrieť na nižšie.

Polycom v rámci publikovanej správy ďalej píše, že poskytne bezplatný úložný priestor pre všetky skeny súvisiace s pamiatkami na Ukrajine, ktoré ľudia zosnímajú a to najmenej po dobu 5 nasledujúcich rokov. Samozrejme, spoločnosť rovnako vyzýva, aby ľudia pri snímaní objektov dbali najmä na svoje bezpečie.

„Rešpektujte zákaz vychádzania a nepokúšajte sa zachytiť v oblastiach bezprostredného konfliktu.“ píše Polycom v závere svojej správy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre