Sponzorovaný obsahSpravodajstvo

Typy 3D tlačiarní: ktorá tlačiareň je tá najvhodnejšia pre domáce použitie a aké sú medzi nimi rozdiely?

Moderné 3D tlačiarne pre domáce použitie momentálne zaraďujeme do 2 hlavných kategórií. Aké sú ich výhody a nevýhody?

3D tlač je stále populárnejšou zábavkou pre domácich kutilov. Trh s touto modernou hobby zábavkou je však stále väčší a začiatočníci často nevedia, po akej 3D tlačiarni siahnuť. Pri výbere toho správneho modelu sa treba zamerať najmä na typ tlačiarne, ktorú hľadáte. Väčšina dnešných modelov totižto spadá do dvoch kategórií – FDM vs SLA. Obe skratky predstavujú špecifické typy 3D tlače, ktoré majú svoje výhody a samozrejme, aj svoje nevýhody. Všetko však záleží na tom, na akých projektoch chcete v budúcnosti pracovať. Nižšie si tak porovnáme tieto dva najrozšírenejšie typy 3D tlačiarní a rovno si aj uvedieme niekoľko predstaviteľov z týchto kategórii od populárneho výrobcu 3D tlačiarní a laserových gravírovačiek LONGER.

FDM vs SLA – rozdiely, výhody a nevýhody

longer lk5 pro fdm tlaciaren
Zdroj: LONGER

FDM tlač predstavuje asi najzákladnejší a najrozšírenejší typ 3D tlače, s ktorým ste sa už zrejme stretli. Ide o technológiu využívajúcu nanášanie roztaveného polymérového vlákna na jednotlivé vrstvy. Typickým znakom takýchto 3D tlačiarní je kotúč s vláknom a pohybujúca sa tlačová hlava, zvyčajne min. v 2 smeroch. Jedná sa o pomerne finančne nenáročnú zábavku, ktorá si nevyžaduje veľkú prvotnú investíciu, pričom náklady na jej prevádzku sa taktiež pohybujú iba v radovo desiatkach eur. Pri prevádzke sa vyžaduje iba kúpa filamentu (zhruba od 10 eur), poprípade investícia do novej tlačovej trysky za pár desiatok eur. Tento typ tlače ponúka pomerne široké možnosti najmä pre domáce použitie, no má aj svoje limity. Pri tlači treba mať na pamäti najmä obmedzenia týkajúce sa štruktúry samotných výtlačkov. Tento typ tlače totižto neumožňuje tlač výrazných previsov. Taktiež treba počítať s menším rozlíšením tlače. Kvalita povrchu sa totižto odvíja od samotnej hrúbky použitého vlákna.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
longer orange 30 sla tlaciaren
Zdroj: LONGER

SLA tlačiarne, teda tlačiarne využívajúce stereolitografiu, sú na trhu taktiež pomerne dlho. Pri tejto technológii je využívaná špeciálna fotocitlivá kvapalná živica, ktorá je vytvrdzovaná laserom. Obmedzenia týkajúce sa tlače sú v tomto prípade podobné ako pri FDM tlačiarňach, no kvalita povrchu výtlačkov je výrazne lepšia. Moderné SLA tlačiarne dokážu vytvárať už takmer úplne hladké povrchy, čo môže byť veľkou výhodou. Technológia má však aj niekoľko nevýhod, ktoré rozhodne netreba prehliadnuť. Prvou je o čosi menšia pevnosť takýchto výtlačkov. Nevýhodou je aj nutnosť dodatočného vytvrdzovania výtlačkov a o čosi horšia manipulácia s čerstvo vytvorenými modelmi. Zavážiť môže aj obmedzenie na strane nie tak veľkého spektra farebných živíc. Na záver treba spomenúť aj výrazne finančne náročnejšiu prevádzku takéhoto typu tlačiarne. Samotná živica je totižto výrazne drahšia ako obyčajné polymérové vlákno a častokrát hovoríme o sume niekoľkých desiatok eur, prípadne viac.

Po akom type teda siahnuť?

Pred kúpou 3D tlačiarne si tak treba zvážiť, po akom type tlačiarne siahnete. Výhody a nevýhody majú oba najrozšírenejšie typy 3D tlačiarní. Pri výbere sa tak treba odraziť najmä od toho, na aké účely plánujete tlačiareň využiť a akú očakávate kvalitu výtlačkov. Ak chcete tlačiareň na domáce použitie pre tlač pevných no nie tak detailných výtlačkov, postačíte si s bežnou FDM tlačiarňou. Ak však potrebujete milimetrovú presnosť a hladký povrch výtlačkov, SLA tlačiareň bude zrejme vhodnejšou voľbou, i keď jej prevádzka je o čosi zložitejšia a finančne náročnejšia.

O spoločnosti LONGER

Spoločnosť LONGER bola založená ešte v roku 2016 a stojí za ňou tím inovatívnych vedcov z prestížnej technickej univerzity MIT. Ide o jednu z popredných čínskych spoločností v oblasti technológií zameraných na 3D tlač, či už v priemyselnom alebo bežnom spotrebiteľskom odvetví. Spoločnosť v posledných rokoch vytvorila nezávislé výskumné a vývojové centrum, pričom na svojom konte má už viac ako 50 patentov. Hlavnými trhmi pre spoločnosť sú práve Európa, no zameriava sa aj na Severnú a Južnú Ameriku. Práve kvôli užšiemu zameraniu najmä na západné trhy má spoločnosť až 13 skladov po celom svete. Svoje produkty tak dokáže do rúk zákazníkov dodávať omnoho rýchlejšie a efektívnejšie.

Aktuálna zvýhodnená ponuka spoločnosti LONGER

V spolupráci s výrobcom LONGER vám nižšie prinášame aktuálne zvýhodnenú ponuku 3D tlačiarní, ktoré by rozhodne nemali ujsť oku žiadneho domáceho kutila. Všetky modely sú momentálne dostupné za zvýhodnené ceny v európskych skladoch.

LONGER LK5 PRO 3D FDM Printer

 • Veľkosť tlačovej plochy s rozmermi až 300 x 300 x 400 mm
 • Vylepšený duálny systém vetrania pre lepšiu kvalitu tlače a rýchlejšie ochladzovanie tlačovej hlavy
 • Tlačiareň je dodávaná ako skladačka, jej postavenie vám zaberie iba pár minút
 • 4,3-palcový farebný LED displej pre ľahkú manipuláciu
 • Open source základná doska s tichým chodom
 • Tlačová podstava z karborundového skla
 • Bezpečnostné funkcie a funkcie pre obnovenie tlače pri výpadku elektrického prúdu

LONGER Orange 30 Resin 3D Printer

 • Precízna SLA tlačiareň s tlačovými rozmermi 120 x 68 x 178 mm
 • LCD rozlíženie až 2560 x 1440 pixelov
 • 2,8-palcová farebná dotyková obrazovka pre jednoduché ovládanie
 • Rýchle chladenie a varovanie pred prehriatím

LONGER Orange 4K

 • LCD SLA tlačiareň s tlačovými rozmermi 120 x 68 x 190 mm
 • Nadštandardné rozlíšenie tlače až 6480 x 3840 pixelov
 • 2,8-palcová farebná dotyková obrazovka pre jednoduché ovládanie
 • Vyššia rýchlosť tlače a ešte efektívnejšie chladenie
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close