TSMC varuje, že nedostatok procesorov môže trvať dlhšie, ako sa pôvodne špekulovalo

TSMC ohlásilo finančné výsledky za 1. kvartál 2021.

TSMC vyrobca procesorov
Zdroj: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Spoločnosť TSMC je aktuálne jedným z najväčších výrobcov mobilných procesorov na svete pričom patrí medzi hlavných partnerov viacerých technologických gigantov vrátane Apple. Dlhé roky spoločnosť dodávala procesory aj pre spoločnosť Huawei a po uvalení sankcií na čínskeho technologického giganta, sa špekulovalo, že jednou z poškodených firiem bude aj TSMC. Situácia sa vyvŕbila nakoniec inak, TSMC v krátkom čase zaplnila výpadok objednávok konkurenciou. Spoločnosti sa to podarilo hlavne vďaka enormného dopytu po procesoroch, ktorých je  na trhu aktuálne nedostatok.

Situáciu okolo nedostatku procesorov pre mobilné zariadenia, potvrdila nedávno aj spoločnosť Xiaomi, ktorá hovorí, že zákazníci ich nedostatok pravdepodobne pocítia najme v druhej polovici roka. Rovnako sa špekulovalo aj o tom, že ich nedostatok bude mat negatívny vplyv na cenu smartfónov. Nejde však len o problém Xiaomi, ale o globálny problém. Okrem iného sa dokonca objavili aj správy, že Xiaomi v spolupráci so spoločnosťou Unisoc (výrobca procesorov) a výrobcom smartfónov Oppo, sa vrhne do výroby vlastných procesorov. V súčasnosti medzi hlavných partnerov spoločnosti Xiaomi patria Qualcomm a MediaTek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

TSMC hlási nárast tržieb vrátane zisku. Dopyt po procesoroch je enormný

Vráťme sa však späť k téme, ktorou je TSMC. Vyzerá to tak, že situácia s nedostatkom procesorov bude  pretrvávať dlhšie, ako sa pôvodne špekulovalo. Portál reuters (via gizmochina) poukazuje na slová spoločnosti TSMC, ktorá rozširuje výrobné kapacity, aby pokryla dopyt po procesoroch.

„Získali sme pozemky a vybavenie a začali sme s výstavbou nových zariadení. Prijímame tisíce zamestnancov a rozširujeme naše kapacity na viacerých pracoviskách,´“ uviedol výkonný riaditeľ C. C. Wei na online brífingu počas oznámenia finančný výsledkov za 1. kvartál 2021.

Portál rovnako poukazuje aj na finančné výsledky spoločnosti. Konkrétne poukazuje na zisky, ktoré vzrástli +19,4% na 4,93-miliardy dolárov v prvom kvartáli, čo sa odzrkadlilo aj na celkových tržbách  vo výške 12,92-miliardy dolárov. Spoločnosť v rámci zverejnených informácií okrem iného prezradila, že zvyšuje investície do vývoja 3-nm procesorov.

Znepokojivou správou, ktorá sa v súvislosti s nedostatkom procesorov objavila je, že hoci spoločnosť očakáva v nasledujúcom kvartáli viac procesorov na trhu, tak aj napriek odhaduje, že ich bude vo všeobecnosti nedostatok. Podľa publikovaných správ, môžeme očakávať, že ich nedostatok sa čiastočne preleje aj do nasledujúceho roka. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre