Spravodajstvo

Trh so smartfónmi sa v 3. kvartáli drasticky prepadol. Predaje klesli takmer všetkým! Darilo sa ale Appleu

Trh so smartfónmi sa v 3. kvartáli 2022 prepadol o 12%. Všetci veľkí hráči s výnimkou Appleu, predali výrazne menej zariadení v porovnaní s 3. kvartálom 2021.

Aktuálna situácia na trhu so smartfónmi nie je pre výrobcov telefónov priaznivá, ukazujú dáta výskumníkov z counterpointresearch.com. Dôvodom je prudký prepad predajov zariadení za uplynulý kvartál v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

V treťom kvartáli 2022 dosiahli predaje smartfónov 301 miliónov kusov, čo predstavuje pri medziročnom porovnaní pokles o 12%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo stojí za prepadom predajov?

Analytici sa domnievajú, že za tieto čísla zodpovedá medzinárodné politické napätie, v dôsledku ktorého zavládla na Zemi ekonomická neistota.

„Väčšina hlavných dodávateľov v treťom štvrťroku 2022 naďalej zaznamenávala ročné poklesy dodávok. Stupňujúca sa ruská vojna na Ukrajine, pretrvávajúca politická nedôvera a napätie medzi Čínou a USA, rastúce inflačné tlaky v regiónoch, rastúci strach z recesie a oslabovanie národných mien, to všetko spôsobilo ďalší pokles spotrebiteľského sentimentu a zasiahlo už aj tak oslabený dopyt.“, vysvetľuje hlavný analytik Harmeet Singh Walia v komentári k celkovej dynamike trhu.

Analytici si myslia, že napätie panujúce vo svete povedie k predlžovaniu životného cyklu telefónov. Ďalej ale dopĺňajú, že k poklesom predajov telefónov prispelo i to, že telefóny sú odolnejšími a rovnako sa spomaľuje aj technologický pokrok. Používatelia tak nemajú takú motiváciu, aby telefóny obmieňali tak často, ako tomu bolo v minulosti.

vyvoj predajov smartfono 3. kvartal 2022
Zdroj: counterpointresearch.com

Zaujímavosťou ale je, že pokles predajov telefónov je viac viditeľný v segmente smartfónov strednej a nižšie triedy. Prémiový segment o niečo lepšie odoláva nástrahám trhu, hovoria analytici. Ukazujú to i čísla, kedy spomedzi najväčších globálnych hráčov, zvýšiť predaje sa podarilo len spoločnosti Apple. Rovnako ale aj Samsung predal o 8% viac prémiových telefónov, ako tomu bolo rok dozadu. Ale v prípade dostupnejších mobilov, trend bol opačný. To viedlo z pohľadu celkových predajov smartfónov k zníženiu objemu dodávok.

Zástupca riaditeľa Jan Stryjak ďalej ale dopĺňa, že vo štvrtom kvartáli tohto roka očakávajú, že predaje zariadení porastú. Hovorí, že výrobcovia majú pomerne veľa zariadení na sklade a v štvrtom kvartáli sa budú snažiť zbaviť skladových zásob, čo povedie k oživeniu trhu. Na druhej strane ale odhadujú, že minuloročné predaje výrobcovia smartfónov nedosiahnu.

Plánujete výmenu smartfónu alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close