NávodySpravodajstvoWindows

Toto nastavenie v počítači neprehliadajte! Nastavte si automatické vymazávanie nepotrebných súborov vo Windows 10!

Pomocou tejto funkcie sa môžete zbaviť starých a nepotrebných súborov vo vašom počítači.

Úložný priestor v prípade notebookov, či klasických počítačov, ktoré využívajú SSD disky, býva častokrát „nedostatkovým“ tovarom. Obzvlášť ak patríte medzi ľudí, ktorí radi hrajú nové hry, či sťahujú do svojich zariadení filmy, seriály a ďalší obdobný typ súborov, ktorý zaberá kvantum priestoru. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti jednu zo základných funkcií Windows 10, ktorú by ste nemali prehliadať, ak častokrát narážate na problémy s nedostatkom úložného priestoru vo vašom počítači. Reč je konkrétne o funkcii „Storage Sense“, resp. Senzor úložiska.

Na čo slúži Senzor úložiska?

Ide o funkciu, ktorá automaticky uvoľňuje miesto odstraňovaním starých súborov, ktoré nepotrebujete. Ide napríklad o súbory, ktoré nájdeme v koši, či v dočasných súboroch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nastavte si automatické vymazávanie súborov

Samotné nastavenie tejto funkcie je vskutku veľmi jednoduché a zvládne to skutočne každý, ale aj napriek tomu mnohí z nás funkciou opomínajú. Otvorte si Nastavenia vášho počítača a choďte do sekcie Systém. Následne si otvorte sekciu Úložisko.

Windows 10_senzor uloziska ako pouzit
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo vrchnej časti okna následne uvidíte položku „Senzor úložiska“. To to nastavenie je potrebné zapnúť a následne zvoliť možnosť Konfigurovať Senzor úložiska.

Windows 10_Senzor ulozika_2 (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení sekcie konfigurácie je potrebné nastaviť pravidelnosť vymazávanie dát zo zariadenia, napríklad raz za mesiac, prípadne častejšie. Prednastavená hodnota totiž je, až keď dôjde k zaplneniu miesta na disku. Ďalej treba spomenúť, že funkciu môžete zapnúť napríklad pre súbory v koši, stiahnuté súbory a podobne. Zároveň v spodnej časti nastavení môžete zapnúť, resp. vypnúť, vymazávanie dočasných súborov, ktoré aplikácie už aktívne nepoužívajú. Ide napríklad o dáta, ktoré sťahuje internetový prehliadač počas prehliadania stránok. Rovnako ako v prvom prípade, aj tu môžete nastaviť vymazávanie súborov v rôznych časových intervaloch.

Windows 10_automaticke vymazavanie suborov_nastavenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že vám tieto nastavenia pomôžu docieliť viac voľného úložného priestoru vo vašom počítači bez toho, aby ste museli vymazávať aplikácie, či hry. Ak bol článok pre vás užitočným, tak budeme radi, ak ho podporíte aj zdieľaním prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close