Toto je TOP 10 celosvetovo najpopulárnejších smartfónov za rok 2020. Zoznam vás určite prekvapí

Rebríčku už tradične kraľuje americká spoločnosť Apple. Paradoxom je, že drahé zariadenia sa v rebríčku nenachádzajú.

Xiaomi samsung apple huawei
Zdroj: Vosveteit.sk

Každoročný rebríček najpopulárnejších smartfónov za predošlý rok je opäť na stole. Tentokrát prišla s komplexným reportom za rok 2020 analytická spoločnosť Omdia, ktorej výsledky boli zverejnené na zahraničnom portáli Phonearena.com. Spoločnosť Omdia vytvorila zoznam „najpopulárnejších“ smartfónov za rok 2020, ktorý vychádza z celkových dodávok týchto zariadení po celom svete. Výsledky za minulý rok nadväzujú na trend z roku 2019, no oproti predošlému obdobiu prinášajú zopár prekvapení.

Rebríčku naďalej kraľuje spoločnosť Apple

Pomerne malé portfólio každoročne nových smartfónov spoločnosti Apple spôsobuje, že americký gigant z Coupertina je rok čo rok kráľom celého rebríčku TOP 10 najdodávanejších smartfónov za dané časové obdobie. Nebolo tomu inak ani v roku 2020, kedy sa spoločnosti Apple podarilo obsadiť hneď 5 pozícií v tomto rebríčku Na samom vrchole bol smartfón iPhone 11 s celkovými dodávkami až 64,8 miliónov kusov s priemernou predajnou cenou až 754 USD. Druhú priečku pritom obsadil iPhone SE 2020 s celkovými dodávkami 24,2 miliónov, pričom tretiu priečku obsadil nový iPhone 12 s dodávkami v počte 23,3 miliónov a priemernou predajnou cenou až 896 USD.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samsung v tesnom závese, no s úplne odlišnou kategóriou zariadení

Bežný spotrebiteľ by zrejme očakával, že medzi najpopulárnejšie zariadenia s operačným systémom Android budú patriť práve vlajkové lode jednotlivých výrobcov, ktoré sú priamou konkurenciou pre vyššie spomínané zariadenia od spoločnosti Apple. Opak je však pravdou, čo sa odráža aj na jednotlivých číslach. V tesnom závese za prvou trojicou je totižto trojica zariadení od spoločnosti Samsung, no ide o úplne odlišnú kategóriu zariadení.

najpopularnejsie smartfony 2020
Zdroj: Phonearena

Ide totižto o zariadenia z modelových radov Samsung Galaxy A, ktoré sa radia do strednej triedy. Štvrtú priečku rebríčka pritom obsadil model Galaxy A51 s celkovými dodávkami na úrovni 23,2 miliónov a priemernou predajnou cenou 269 USD. Za ním nasledujú Galaxy A21s s dodávkami 19,4 miliónov a Galaxy A01 s dodávkami 16,9 miliónov a predajnou cenou iba 115 USD.

Do rebríčku sa opäť predral aj výrobca Redmi

Do TOP 10 sa v minulom roku opäť predral aj výrobca Redmi, spadajúci pod krídla čínskeho giganta Xiaomi. Jediným smartfónom na zozname od tohto výrobcu bol v minulom roku model Redmi Note 9 Pro, ktorý zaznamenal 15 miliónov dodávok po celom svete s priemernou predajnou cenou 161 USD. Bohužiaľ, smartfóny do Xiaomi, či ďalšieho čínskeho giganta Huawei by sme na zozname hľadali márne.

Čo vyplýva z vyššie uvedených čísel za rok 2020? Odpoveď je pomerne stručná a jasná. Dominantná pozícia spoločnosti Apple je jednoznačná a politika a stratégia amerického výrobcu sa mu viac než len vypláca. Už iba pri pohľade na počty dodaných smartfónov v úplne odlišných cenových reláciách, ako v prípade Android zariadení napovedajú, že každoročné fantastické finančné výsledky spoločnosti Apple majú svoje opodstatnenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre