Toto drobné zariadenie dokáže vnímať zdravie našich orgánov a predvídať ich blížiaci sa kolaps

Výskumníci z MIT vyvinuli drobné nositeľné zariadenie, ktoré pomocou ultrazvuku vníma tvrdosť orgánov.

Toto zariadenie dokáže monitorovať zdravie našich orgánov
Zdroj: MIT, Courtesy of the researchers

Výskumníci z inštitútu MIT navrhli relatívne malé zariadenie, ktoré dokáže prostredníctvom ultrazvuku monitorovať tvrdosť orgánov ukrytých hlboko pod kožou.  

Toto zariadenie je len o niečo väčšie ako poštová známky a môže sa nosiť na našom tele. Výskumníci vysvetľujú, že pomocou neho môžeme monitorovať rôzne zdravotné problémy, napríklad zlyhanie pečene, obličiek alebo progres pevných nádorov. Zariadenie vyšle do tela zvukové vlny, ktoré sa odrazia od orgánov v tele a dostávajú sa späť do zariadenia. Vzorce odrazených vĺn zariadenie informujú o stave orgánu a prostredníctvom nich môže sledovať, ako sa zdravie orgánu vyvíja.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Keď orgán ochorie, môže postupom času tvrdnúť. S týmto nositeľným zariadením dokážeme neustále monitorovať tvrdosť orgánu aj dlhodobo. To je mimoriadne dôležité, ak chceme získať čo najskôr informácie o zlyhaní orgánu,” tvrdí Xuanhe Zhao, jeden z autorov štúdie.  

Vedci demonštrovali, že ich zariadenie dokáže monitorovať nepretržite orgán po dobu 48 hodín a všimnúť si drobné zmeny, ktoré by mohli signalizovať pokročenie ochorenia orgánu. V rámci experimentu zároveň dokázali, že zariadenie dokáže spoľahlivo odhaliť prvotné symptómy akútneho zlyhania pečene u potkanov.  

Momentálne autori výskumu pracujú na tom, aby zariadenie fungovalo aj na ľuďoch. Ich ideou je používanie zariadenia na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V takomto prostredí by mohlo nenápadné zariadenie nepretržite monitorovať pacientov po transplantácii orgánu. Senzor by monitoroval pevnosť orgánu po dobu niekoľkých dní po transplantácii. Ak by zaznamenal akýkoľvek predčasný symptóm zlyhania orgánu, doktori by vedeli okamžite konať.  

Mimoriadne dôležité nepretržité monitorovanie

Postupom rokov tvrdnú nielen naše orgány, ale aj svalstvo a ďalšie tkanivá. Tvrdnutie orgánov sa môže stať výraznejšie hlavne pri niektorých chorobách. Momentálne tvrdosť orgánov lekári zisťujú prostredníctvom ultrazvukovej elastografie. Táto metóda je veľmi podobná tradičnému ultrazvuku. Prístroj posiela do tela zvukové vlny v špecifických frekvenciách, čo spôsobuje vibráciu orgánov. Zariadenie dokáže zachytiť vibrácie orgánu a na základe toho určiť aký tvrdý orgán je. Bežne sa táto metóda používa na pacientoch, ktorí prešli transplantáciou.  

Po transplantácii orgánu existuje riziko, že telo orgán odmietne alebo sa objavia iné komplikácie. Tak či onak, lekár pomocou ultrazvukovej elastografie rýchlo skontroluje zdravie orgánu a hľadá znaky tvrdnutia, čo by mohlo prezradiť zlyhávanie orgánu.  

“Najväčším problémom je, že lekári musia pravidelne fyzicky kontrolovať orgán. Prvých 72 hodín po transplantácii je najkritickejších, no lekár nemôže držať zariadenie na pacientovi nepretržite. Existuje teda riziko, že doktor prehliadne kritický moment a uvedomí si ho až príliš neskoro, keď orgán zlyháva,” vysvetľuje spoluautor výskumu, Qifa Zhou.  

Výskumníci momentálne prispôsobujú zariadenie tak, aby fungovalo na ľudí. Predpokladajú, že nebudú musieť nejak zásadne meniť dizajn zariadenia. Keďže ide o nositeľné zariadenie, výskumníci hľadajú spôsob, ako ho spraviť viac prenosným. Predpokladajú, že všetku potrebnú elektroniku by dokázali umiestniť do uzatvoreného modelu, ktorý by bol o niečo väčší ako súčasná “nálepka”. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre