Tesla predstavila ďalšiu enormnú batériu s názvom Megapack. Nahradiť by mala záložné elektrárne na fosílne palivá

Nové batérie majú slúžiť najmä v oblastiach s nespoľahlivou elektrickou sieťou

tesla megapack_opt
Zdroj: Tesla

Spoločnosť Tesla pred menej ako dvomi rokmi spustila najväčšiu lítium-iónovú batériu na svete. Postavená bola v meste Hornsdale, v Južnej Austrálii, a jej jadro tvorili batérie Tesla Powerpack. Toto zariadenie od samotnej inštalácie údajne ušetrilo viac ako 40 miliónov dolárov a už v prvom roku sa vďaka nemu podarilo zastabilizovať a vyvážiť miestnu nespoľahlivú sieť. Tesla by chcela ale podobným spôsobom pomáhať po celom svete a v o čosi väčšom merítku. Túto ambíciu chce dokázať spoločne so svojim najnovším projektom – ešte väčšou mega batériou s názvom Megapack. Tesla o svojej novinke v portfóliu informovala prostredníctvom tlačovej správy.

V čom je ukladanie energie do batérií v takomto rozsahu výhodné?

Ako sme už načrtli v samotnom úvode, ukladanie elektrickej energie do obrovských batérií má viacero výhod, pričom hneď prvou výhodou je spoľahlivosť a možnosť okamžitého čerpania energie. I keď je kapacita samotných batérií značne obmedzená, najnovšie technológie umožňujú naozaj inteligentné ukladanie, čerpanie a nabíjanie batérií, ktoré zaťažuje elektrickú rozvodnú sieť oveľa menej, ako akékoľvek záložné elektrárne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
tesla megapack 2
Zdroj: Tesla

V porovnaní so spomínanými záložnými elektrárňami sa nám vyjavujú ďalšie výhody megabatérií. Prvou výhodou, a zrejme aj tou najzásadnejšou, sú nulové emisie, ktoré sú v porovnaní so záložnými elektrárňami, zväčša na fosílne palivá, obrovský plus. Samozrejme, hovoríme o miestnych emisiách. Ďalším dôležitým bodom je ale spoľahlivosť a menšie náklady na prevádzku. Nové úložisko Megapack bude údajne dodávané už v takmer hotovom stave a jediné čo bude potrebné, je jednotlivé „bunky“ pripojiť ku Powerhubu, pokročilej monitorovacej a riadiacej platforme, a napojiť na rozvodnú sieť, poprípade miestnu elektráreň. Tesla uvádza, že celý systém Megapack bude poháňaný softvérom vlastnej výroby, ktorý sa má starať o inteligentnú distribúciu, či automatizovanie celého systému. Ďalším produktom, ktorý môže byť v rámci celého systému využitý, je platforma Autobidder, ktorá dokáže automatizovane obchodovať s uloženou energiou.

Superrýchla inštalácia na menšej ploche

Ďalšou zásadnou výhodou je možnosť rýchlej inštalácie na naozaj malej ploche. Tesla uvádza, že dokáže nasadiť bezemisnú „elektráreň“ s výkonom 250 MW a kapacitou až 1GWh za menej ako 3 mesiace, pričom sa celý systém zmestí iba na plochu 1,21 hektáru. Tesla pre porovnanie uvádza, že postavenie tradičnej elektrárne na fosílne palivá s požadovaným výkonom trvá 4-krát dlhšie.

Nepredstaviteľné množstvo uloženej elektrickej energie

Pre väčšinu z nás je kapacita na úrovni 1GWh úplne nepredstaviteľné číslo, tak si teda poďme spoločne upresniť, o koľko elektrickej energie uloženej v batériách sa vlastne jedná. 1GWh, na základe údajov od Tesly, by mal vystačiť na napájanie každej domácnosti v San Franciscu po dobu 6 hodín. Ak by sa takýto Megapack nachádzal na Slovensku, vystačil by celému Slovensku na zhruba 20 minút.

Keďže sa nejedná o klasický komerčný produkt, Tesla nezverejnila potencionálny dátum dostupnosti, či prípadnú cenovú kalkuláciu. Ak sa chcete o novom Megapacku dozvedieť viac, stačí navštíviť priamo stránky Tesly.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre