Tento USSD kód vám odhalí, či dochádza k preposielaniu SMS správ z vášho mobilu do iného zariadenia

Pozrite sa, ako môžete zistiť, či dochádza vo vašom mobile k presmerovaniu hovorov alebo preposielaniu SMS správ na iné mobilné číslo. Poslúžia vám k tomu tieto USSD kódy.

preposielanie SMS sprav
Zdroj: Vosveteit.sk, Arrow png image (Public domain)

Stretnúť sa s vírusom či iným škodlivým softvérom nie je vôbec náročná úloha. Stačí si len stiahnuť aplikáciu z iného ako oficiálneho obchodu a je veľká šanca, že si spolu s ňou stiahnete stiahnete do zariadenia aj škodlivý softvér. Vedeli ste ale, že na to, aby došlo k narušeniu vášho súkromia, tak si nemusíte do zariadenia stiahnuť nebezpečnú aplikáciu? Stačí, ak dáte smartfón do rúk žiarlivého partnera a ten môže prostredníctvom aplikácie Telefón nastaviť, aby dochádzalo k presmerovaniu vašich hovorov na iné mobilné číslo. Podobne je to ale aj s SMS správami. Okrem iného niektoré siete umožňujú aktiváciu služieb, ako je preposielanie SMS pomocou špeciálnych USSD, ktoré stačí zadať do aplikácie telefón alebo SMS kódov.

Nedávno sme si niečo povedali o tom, ktoré aplikácie vo vašom smartfóne majú potenciál pristupovať k obsahu správ. Dnes sa pozrieme na túto problematiku z iného uhľa pohľadu. Čo ak by sme vám povedali, že niekto cudzí mohol nastaviť na vašom mobile, aby dochádzalo k preposielaniu SMS na iné mobilné číslo? Vedzte, že aj to je možné. Nižšie vám ukážeme, ako to môžete odhaliť a ako môžete vypnúť preposielanie SMS na iné mobilné číslo. Zaberie vám to len pár sekúnd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dochádza z môjho mobilu k preposielanou SMS správa na iné číslo?

Na to, aby ste mohli zistiť, či došlo k narušeniu vášho súkromia, tak musíte poznať špeciálny USSD kód, ktorý je potrebné zadať do aplikácie Telefón. Pre tých, ktorí nevedia, tak USSD kódy umožňujú užívateľom pristupovať k rôznym službám alebo nastaveniam poskytovaným ich sieťovým operátorom prostredníctvom jednoduchých kódov bez potreby prístupu na internet. USSD kódy začínajú znakom hviezdičky (*), po ktorom nasleduje reťazec čísel, ktorý špecifikuje konkrétnu službu alebo požiadavku, a končia znakom mriežky (#). Po zadaní a potvrdení volania sa USSD kód odošle priamo na sieťový server operátora, ktorý následne spracuje požiadavku. Treba ale podotknúť, že tieto kódy môžu byť od operátora k operátorovi rôzne, no väčšinou tomu tak nie je. My si nižšie ukážeme ten najviac rozšírený.

Prejdime ale k samotnému USSD kódu, ktorý vám dokáže prezradiť, či dochádza k preposielaniu SMS správ (alebo iných údajov) z vášho zariadenia prostredníctvom siete operátora.

  • Otvorte si v prvom kroku aplikáciu Telefón. Teraz sa prekliknite na číselník.
  • V ďalšom kroku zadajte kód *#21# a vytočte ho. Tento kód vám ukáže, či je aktivované nejaké presmerovanie hovorov či preposielanie SMS alebo iných dát.

V prípade, ak nedochádza k preposielaniu dát z vášho zariadenia, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť na druhej fotke nižšie.

V prípade, ak by ste mali nastavené presmerovanie hovorov či preposielanie SMS, tak uvidíte obrazovku (pozn.: závislosti od toho, čo máte presmerované), ako môžete vidieť nižšie.

presmerovanie hovorov a SMS USSD kod_3
Zdroj: Vosveteit.sk, presmerovanie hovorov

Čo robiť, ak mám presmerované SMS alebo hovory?

Ak máte presmerované SMS správy alebo hovory a nenastavovali ste si túto funkciu sám, tak by ste mali bezodkladne toto preposielanie či presmerovanie zrušiť. Nebojte sa, nie je to nič náročné. Aj v tomto prípade vám postačí poznať ten správny USSD kód, aby ste túto funkciu deaktivovali. Znova si otvorte aplikáciu Telefón a potom zadajte jeden z týchto dvoch kódov ##002# a ##21# a vytočte ho. Následne dôjde k zrušeniu preposielaniu SMS či presmerovaniu hovorov z vášho mobilu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre