Tento prášok je najdrahšia vec na svete, akú by ste našli. Kúpiť by ste si nemohli ani jeden gram

Gram budúcnosti by ste si mohli kúpiť aj vy, no pripravte si kufrík peňazí.

toľkoto si pýtajú za gram najdrahšej látky na Zemi.
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Na svete existuje množstvo vecí, za ktoré sa pýta celkom slušný peniaz. Luxusné reštaurácie, potraviny, drahé kovy, ako napríklad striebro či zlato.  

Priemyselné materiály, napríklad platina alebo trícium, sú tiež poriadne drahé, no ak by sme chceli ešte drahšie, možno by sme sa mohli pozrieť aj na množstvo ilegálnych substancií. Vo všetkých prípadoch môžeme hovoriť o vysokej cene za gram, no žiadna sa nechytá na látku, ktorá je momentálne najdrahšou látkou na zemi a z jej ceny sa vám garantovane zakrúti hlava.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tou látkou sú dusíkové atómové endohedrálne fulerény, ktoré sa vo vedeckých kruhoch označujú aj ako materiál budúcnosti. Vedci veria, že tieto materiály by mohli vedcom pomôcť vytvoriť oveľa menšie a mimoriadne presné atómové hodiny.  

O atómových hodinách ste možno počuli už aj vy. Ide o hodiny, ktoré merajú čas na základe oscilácií molekúl alebo atómov vhodnej látky. Vo väčšine prípadov sa používa plynový amoniak na špecifickej vlnovej dĺžke. V podstate ide o vylepšené kremenné hodiny, ktoré sú kontrolované frekvenciou vhodnej spektrálnej čiary. Ľudsky povedané, atómové hodiny ukazujú najpresnejší čas na svete a o jednu sekundu sa oneskoria raz za približne milión rokov. 

Atómové hodiny hrajú dôležitú úlohu v technológiách, ktoré používame denne. Môžeme ich považovať za kritickú súčasť GPS systému, vďaka ktorému sa môžeme dostať tam, kde práve potrebujeme. Najväčším problémom atómových hodín je ale to, že sú veľmi veľké, majú približne veľkosť celej miestnosti.  

Koľko stojí kúsok budúcnosti?

Vedci ale veria, že použitím endohedrálnych fulerénov môžu vytvoriť atómové hodiny o veľkosti menšej, ako je veľkosť smartfónu. Zmenšenie atómových hodín znamená, že by sme ich mohli začať používať v iných kontextoch. Dostatočne malé atómové hodiny by sme mohli použiť na mimoriadne presné určenie polohy nejakého objektu. Zároveň by sme mohli odstrániť slepé miesta GPS systému tým, že by sme mali napríklad v aute svoje vlastné atómové hodiny.  

Výskumu tejto látky budúcnosti sa venujú výskumníci z Oxfordu. Tí tvrdia, že v budúcnosti môžeme mať presné atómové hodiny aj v bežných smartfónoch.  

Názov materiálu sa odvíja od jeho štruktúry. V podstate ide o klietku uhlíkových atómov, v ktorej sa nachádza atóm dusíku. Ako píše portál Oxfordskej univerzity, endohedrálne fulerény vyzerajú ako hnedý prášok a ako sme uviedli na začiatku, momentálne ide o najdrahšiu vec, akú si viete na Zemi kúpiť. Koľko teda stoja?  

Ak rozmýšľate nad tým, že si kúpite gram “látky budúcnosti”, musíte mať naozaj hlboké vrecká. Momentálne sa totiž za gram pýta približne 128-miliónov Eur. Obávať sa však nemusíme, s najväčšou pravdepodobnosťou smartfóny budúcnosti s vlastnými atómovými hodinami nebudú stáť milióny Eur, alebo možno nás čaká slušné zdvihnutie platu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre