Telesná váha na želanie? Vedci odhalili enzým, ktorý pracuje ako „termostat“ pre váhu človeka

Naša telesná váha by sa mala držať viac-menej na rovnakej úrovni, no nie je to vždy tak. Vedci odhaľujú funkciu zvláštneho enzýmu OGT.

enzym v mozgu ktory funguje ako termostat na vahu
Zdroj: Michael S. Helfenbein (news.yale.edu)

Výskumníci z Yale University objavili druh enzýmu slúžiaci ako regulátor telesnej váhy. Po odobratí enzýmu z neurónov počas testov na laboratórnych myšiach, sa vedcom podarilo zistiť, že zvieratá spálili menšie množstvo tuku a tým pádom priberali.

Výsledky práce publikovanej 31. augusta by mohli pomôcť v liečbe rôznych metabolických ochorení. Práve chybná regulácia metabolizmu podľa vedcov priamo súvisí s niekoľkými poruchami vrátane cukrovky a obezity. O metabolizmus sa stará hypotalamus a o reguláciu telesnej váhy, glukózy a jedenia sa zas stará ventromediálny hypotalamus. Nie je však známe, akým spôsobom tento proces funguje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci svojej štúdie sa vedci zamerali na enzým OGT a jeho výskumom získali aspoň čiastočné pochopenie toho, ako enzým ovplyvňuje fungovanie iných častí organizmu. Prvým krokom bolo zistiť čo sa s enzýmom deje keď dochádza ku konzumovaniu potravy. Výskum ukázal, že čím menej jedla myš skonzumovala, tým bola hladina enzýmu vyššia. Vedcom tento fakt naznačil, že OGT má svoju úlohu ako senzor pre živiny.

Myši, ktoré tento enzým nemali, veľmi rýchlo priberali, a to aj v prípade normálneho stravovania a rovnakej fyzickej aktivity ako jedince s týmto enzýmom. Neskôr zistili, že myši bez enzýmu OGT spaľovali menej energie ako tie, ktoré ho mali.

„Už len keď je telo v pokoji míňa energiu na udržanie základných funkcií, ako napríklad dýchanie, trávenie, či mozgovú aktivitu. Myši bez enzýmu OGT síce pohybom míňali nejakú energiu, no na tejto základnej úrovni jej spotrebovali menej,“ vysvetľuje autor štúdie, Xiaoyong Yang.

Zaujímavosťou výskumu je aj fakt, že myši bez OGT reagovali inak na hladovanie. Keď má telo dostatok potravín, preferuje spaľovať glukózu. Keď nemá telo prístup k jedlu, glukóza sa minie pomerne rýchlo a následne sa začne spaľovať uložený tuk. Myši bez OGT však spaľovali menej tuku ako ostatné jedince.

Neschopnosť správne určiť hladinu glukózy

Vedci si myslia, že tento fakt je viazaný na schopnosť tela poznať hladiny glukózy, čo je základ pre udržanie telesných potrieb. Ak to neuróny nedokážu, potom nemôžu vykonať zmeny v metabolizme. Neuróny bez enzýmu OGT nedokázali správne určiť hladiny glukózy ako tie s enzýmom.

„Bez OGT telo nedokáže vnímať, že má menej potravy, teda mozog nepovie telu aby začalo spaľovať tukové zásoby,“ tvrdí Yang.

Tento proces prirovnáva k termostatu. Rovnako ako klimatizácia, aj naše telo má určenú váhu, ktorú si udržiava, hoci tá sa môže líšiť od človeka k človeku. Yang vysvetľuje, že naše telo dokáže vnímať, kedy sme zjedli väčšiu porciu jedla a malo by spaľovať viac kalórií, aby sa udržalo na určitej telesnej váhe. Enzým OGT hrá v tomto procese dôležitú úlohu.

V budúcnosti by sme podľa autorov štúdie mohli mať lieky, ktoré by funkciu enzýmu dokázali regulovať a upraviť váhu človeka, ak je príliš vysoká alebo príliš nízka. Yang ale tvrdí, že takéto niečo je otázkou ďalekej budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre