Tato vyzerá budúcnosť. Plne autonómne auto dostalo výnimku od úradov. Bude rozvážať potraviny

Zmení autonómne vozidlo Nuro R2 chápanie áut? Spoločnosť Nuro dostala výnimku na prevádzku autonómnych áut bez vodičov naprieč USA.

Nuro R autonomne vozidlo na rozvoz jedla
Zdroj: Nuro via Medium.com

Keď príde reč na autonómne autá, tak mnohým z nás sa automaticky „zjaví“ pred očami Tesla a Elon Musk. V skutočnosti v tomto priemysle však funguje viacero ďalších ako úspešnejších, tak aj menej úspešnejších spoločností. Jednou z tých, ktoré patria k tým šikovnejším je Nuro, značka auta, s ktorou sa väčšina Európanov doposiaľ nikdy nestretla.

Americké úrady povoľujú prevádzku prvého plne autonómneho auta

V posledných dňoch sme mohli čítať vo viacerých médiách vrátane našich o konflikte Američanov s Huawei, ktorý pripadá mnohým z nás už skôr „smiešnym“ ako reálnou hrozbou v podobe čínskeho technologického giganta. Vráťme sa však späť k téme, tentokrát ide o technologický progres, ktorý ak dopadne pozitívne, tak môže ovplyvniť budúcnosť chápania automobilov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americké ministerstvo dopravy (DOT) a Národná správa pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) schválila výnimku pre automobil Nuro R2, vozidlo druhej generácie autonómnych vozidiel spoločnosti Nuro. Informuje o tom portál medium.com. Vďaka schválenej výnimke bude môcť spoločnosť prevádzkovať sieť plne autonómnych áut, teda bez vodičov, naprieč  celou federáciou. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov však nebude môcť byť dodaných na trh viac ako 5 000 vozidiel tohto typu.

Hoci už v minulosti sme mohli čítať o udelení licencií pre rôznych výrobcov automobilov, ktorí následne mohli prevádzkovať plne autonómne autá, tak táto licencia je výnimočná z toho dôvodu, že mu nie sú kladené žiadne výrazne obmedzenia, napríklad po ktorých cestách môže alebo nemôže vozidlo jazdiť, prípadne harmonogram jázd a podobne.

O toto vozidlo zároveň prejavilo záujem už viacero spoločností, za spomenutie stoja napríklad Kroger, Wal-Mart a Domino’s Pizza a ďalšie. Auto je špeciálne navrhnuté tak, aby bolo schopné rozvážať potraviny ľuďom. Zároveň ide o prvú takúto skúšobnú prevádzku, ktorá je naozaj komerčnou a nejde len o jednorazový „test“ na dopredu preddefinovanej trase.

Nuro R2_autonomne vozidlo
Zdroj: Nuro via Medium.com

Automobil Nuro R2 samozrejme musel byť kompletne prispôsobený tomuto typu prevádzky. Boli z neho odstránené napríklad spätné zrkadla, nemá čelné sklo, automobil bol vybavený množstvom senzorov, a zároveň aj konštrukcia vozidla je prispôsobená prevádzke tak, že ak by došlo k zrážke, napríklad s iným vozidlom, cyklistami a podobne, tak aby následky neboli katastrofickými. Zároveň je potrebné dodať, že maximálna rýchlosť tohto vozidla je  približne 40km/h. Inými slovami, vozidlo je určené do miest či obcí, kde by fungovalo ako „miestny kuriér“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre