Táto klávesová skratka vo Windows počítači je najlepším a najrýchlejším riešením väčšiny problémov s GPU a monitorom

Problém s monitorom či GPU vám pomôže vyriešiť jednoduchá klávesová skratka Ctrl+Win+Shift+B, ktorú má v sebe Windows už nejakú dobu.

Windows klavesove skratky_klavesnica
Zdroj: Vosveteit.sk

Počítač má dnes doma takmer každý a určite sa aj vám objavil problém, s ktorým ste si nevedeli dať rady, napríklad čierna obrazovka.  

Problém s čiernou obrazovkou sa môže objaviť aj vám a to skôr či neskôr. V podstate však ide o to, že počítač pracuje normálne ako má, no len vám sa namiesto pracovnej plochy neukáže nič, len čierna obrazovka. Príčin môže byť niekoľko, no Microsoft už dávnejšie pridal do svojich operačných systémov mimoriadne užitočnú skratku, ktorú by ste si mali zapamätať, ak sa náhodou s takýmto problémom stretnete. Téme sa podrobne venoval portál windowslatest.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tou skratkou je Ctrl+Win+Shift+B. Microsoft túto skratku po prvýkrát predstavil v systéme Windows Vista, no nájdete ju aj v najnovšej verzii Windows 11. Čo táto skratka vlastne robí? Možno ste už o nej počuli a niekto vám povedal, že táto skratka resetuje ovládače grafickej karty. Ono to nie je tak úplne pravda, táto skratka jednoducho resetuje grafický podsystém vášho počítača. Presnejšie povedané, po stlačení tejto skratky sa vymaže buffer pracovnej plochy a opätovne sa spustí, pričom potrebné veci si berie zo správcu okien.  

Niektorí užívatelia si môžu všimnúť, že sa po stlačení skratky skutočne resetuje aj grafický ovládač. V tomto smere ide o možný vedľajší účinok, no nie je to úmyselné správanie.  

klavesnica_klavesova skratka
Zdroj: unsplash.com (Mohammadjavad Asgharikolahi)

Kedy použiť túto skratku?  

Skratka Ctrl+Win+Shift+B sa používa, keď máte problémy s displejom, teda monitorom alebo inou obrazovkou, ku ktorej pripájate zariadenie. Rovnako ju môžete použiť aj pri problémoch s GPU. Kľudne si ju môžete skúsiť aj teraz. Ak ju použijete na správne fungujúcom systéme, nestane sa nič. Môžete počuť pípnutie a obrazovka vám na sekundu až dve preblikne, než sa vráti do normálu. To je úplne normálne.  

Môže sa vám však stať napríklad to, že po spustení počítača máte čiernu obrazovku. Ďalším príkladom je, ak vám zamŕza displej pri hraní hier alebo pozeraní videí, no napríklad cez reproduktory počujete, že hra alebo film ďalej bežia normálne. Rovnako môžete skratku použiť, ak odrazu začne monitor či GPU robiť problémy.  

Zároveň upozorňujeme, že použitím tejto skratky sa ukladá časť dát do záznamov dispdiag a posiela sa ďalej na telemetriu. To dáva vývojárom vedieť, že sa stala chyba s čiernou obrazovkou, takzvaný blackscreen. Ak túto skratku použijete na správne fungujúcom systéme, nestane sa nič, no môžu sa vám do zariadenia ukladať nepotrebné dáta.  

Už vyššie sme spomenuli, že použitím tejto skratky sa môžu resetovať aj ovládače grafickej karty. V tomto smere ide o vedľajší účinok, nie jednu z funkcií skratky. Resetovanie alebo preinštalovanie grafických ovládačov však nemôže vášmu zariadeniu ublížiť. Skratka Ctrl+Win+Shift+B je mimoriadne užitočným pomocníkom, ak vám hardvér funguje dobre, no obrazovka napriek tomu nefunguje. Sám o sebe je tento príkaz absolútne neškodný, no ak nechcete mať v zariadení zbytočné dáta, neodporúčame aby ste ho používali “len tak”.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre