Takto vyzerala erupcia najväčšej sopky na svete Mauna Loa zo satelitov

Najväčšia sopka na svete Mauna Loa, ktorú by ste našli na Havaji, v uplynulých dňoch dala o sebe vedieť. Pozrite sa, ako táto erupcia vyzerala zo satelitov.

erupcia sopky
Zdroj: unsplash.com (Franz Schäfer)

Mauna Loa je najväčšou sopkou na svete, našli by ste ju na ostrove Havaj. Naposledy táto sopka vybuchla približne 40 rokov dozadu. V priebehu uplynulého pondelka, sa ale opäť prihlásila k slovu. Uvoľnila príval horúcej lávy, ktorá stekala po jej boku. Tento veľkolepý pohľad bol zachytený i satelitmi, upozorňuje portál iflscience.com.

Ako vyzerala erupcia z pohľadu satelitov?

Zábery sa podarilo zachytiť spoločnosti Maxar Technologies okolo 22:30 a ukazujú dlhú stopu lávového prúdu, ktorý sa pohybuje pozdĺž sopky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Sopka Mauna Loa v havajskom národnom parku Volcanoes na ostrove Big Island vybuchla v noci nadnes. #GOESWest sleduje tepelný podpis výbušnej udalosti, ako aj oblak popola a trosiek.“, uviedla spoločnosť krátko potom, ako zverejnili zábery nižšie.

Pozrite sa, ako vyzeral sopečný oblak

Spoločnosti sa podarilo zachytiť aj sopečný oblak, ktorý sa pohybuje severovýchodne z Havaja do Tichého oceánu.

„Sopka Mauna Loa v havajskom národnom parku Volcanoes na ostrove Big Island vybuchla v noci nadnes. #GOESWest sleduje tepelný podpis výbušnej udalosti, ako aj oblak popola a trosiek.“, popisuje spoločnosť (druhú) animáciu nižšie.

Sopka „hlásila“, že sa dačo deje oveľa skôr, ako nastala erupcia

Erupcia sopky bola divadlom, lávové fontány merali až do výšky 40 metrov, uvádzajú viaceré zdroje. Výskumníci ďalej hovoria, že počas celého dňa, ako sopka vybuchla, sa pozdĺž trhliny otvárali nové pukliny severovýchodným smerom.

„Toto video ukazuje jednu z puklín aktívnych v severovýchodnej zóne Rift Mauna Loa. Približne o 11:00 dňa 29. novembra 2022 boli fontány na tomto mieste vo výške 35 až 40 metrov“, píše na serveroch YouTube USGS.

Treba ale uviesť, že sopka dala o sebe vedieť o čosi skôr, že sa niečo deje. Vedci hovoria, že už od polovice septembra evidovali zvýšenú aktivitu sopky. Sprievodným javom bol nárast lokálnych zemetrasení pod vrcholom Mauna Loa. Ten vzrástol z priemerných 10-20 zemetrasení za deň na 40 až 50. Bolo to spôsobené obnoveným prítokom magmy do systému vrcholových nádrží Mauna Loa, uviedol úrad United States Geological Survey. Keď sa nádrž rozširovala, vyvolalo to malé zemetrasenia priamo pod kalderou sopky. Kaldera je sopečný útvar, ktorý možno nazvať i „kotol“. Keď dôjde k zaplneniu kaldery, tak to spôsobí zvýšený tlak sopečných plynov, čo vedie k erupcii. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší je priemer kaldery, tým je erupcia ničivejšia.

Mauna Loa je najväčšia aktívna sopka, akú by sme na Zemi našli. Podľa USGS od začiatku moderného vedenia záznamov v roku 1843 predtým vybuchla 33-krát. Posledná erupcia sopky bola v roku 1984, keď sa prúd lávy dostal do vzdialenosti 7,2 km od Hilo, najväčšieho populačného centra ostrova.

Aktuálne podľa expertov miestnym obyvateľom nehrozí žiadne bezprostredné riziko, ktoré by ohrozilo život na ostrove, aj keď erupciu označili ako „červený kód“, čo znamená, že prebieha erupcia alebo existuje riziko značného podozrenia nárastu množstva emisií zo sopečného popola do atmosféry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre