SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Sú všade okolo nás? Fyzik tvrdí, že mimozemské správy môžu byť ukryté vo hviezdach

Nová teória prezrádza, prečo sme ešte nenašli dôkazy o existencii života mimo Zeme.

Existuje život mimo našej planéty? To je otázka, ktorú si kladie každý z nás. Po inteligentnom živote vo vesmíre pátra aj inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence), ktorý aj napriek veľkej snahe nenašli žiadne stopy.

Medzi teóriami, ktoré popisujú inteligentný život vo vesmíre, existuje akýsi nesúlad, píše IFL Science. Podľa vedcov nie je život ničím výnimočným, teda vesmír by ním mal prekvitať, no napriek tomu sme nenašli dôkazy o jeho existencii. Tento nesúlad sa nazýva Fermiho paradox a existuje množstvo teórií, ako ho vysvetliť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré sú naozaj desivé, no niektoré ponúkajú aj triezvejší pohľad na situáciu. Nedávno sa objavila nová práca, ktorú napísal vedec menom Terry Rudolph. Tá prináša obzvlášť zaujímavý pohľad na túto problematiku.

Rudolph sa zamýšľa nad spôsobom, akým by mohli mimozemské civilizácie komunikovať. Signály, ktoré vznikajú napríklad pri rádiovej komunikácii, sú dôležitou stopou, po ktorej pátra aj SETI. Lenže čo ak by si mimozemské civilizácie našli spôsob, ako komunikovať v úplnej tajnosti? Rudolph teoretizuje nad tým, že komunikačná forma vyspelých národov môže byť nerozoznateľná od tepelného žiarenia, ktoré pozorujeme vo vesmíre bežne a vytvárajú ho aj hviezdy.

Tajná komunikácia

Základný princíp jeho teórie je, že jedna civilizácia by mohla s tou druhou, na opačnom konci vesmíru, komunikovať pomocou kvantového previazania. Kvantové previazanie je efekt, kedy vzniká prepojenie medzi dvoma časticami. Zmena na jednej sa okamžite prejaví aj na tej druhej, bez ohľadu na vzdialenosť, ktorá je medzi nimi.

Jedna civilizácia zakóduje svoju správu do fotónov jednej hviezdy. Tá druhá, ktorej fotóny sú kvantovo previazané s prvou, by vykazovala rovnaké zmeny a tým pádom by sa v jej fotónoch objavila zakódovaná správa, ktorú by mohla ďalšia civilizácia zachytiť a dekódovať.

Je to mimoriadne náročná forma komunikácie, no Rudolph verí, že by bola atraktívna hlavne pre paranoidných mimozemšťanov. Zašifrovanú správu by iné civilizácie mohli zachytiť len veľmi ťažko.

„Výhoda tejto komunikácie je, že keď sa niekto iný pozrie na oblohu, vidí len tepelné žiarenie. Na základe toho je logické si myslieť, že je vesmír prázdnym miestom. Existuje možnosť, že je v tomto žiarení zakódovaná správa a vesmír je v skutočnosti plný mimozemských správ,“ tvrdí, Rudolph.

Jeho metóda je možná, vzhľadom na zákony fyziky, ktoré sú nám momentálne známe. Rudolph tvrdí, že cieľom jeho práce nie je trvať na tom, že mimozemské civilizácie naozaj komunikujú týmto spôsobom. Momentálne nevieme, či existuje život, okrem toho nášho, no toto by mohol byť jeden zo spôsobov, ako môžu medzi sebou komunikovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close