Sú naše klimatické modely nesprávne? Zmeny v Severnom ľadovom oceáne nastali o pár desaťročí skôr, ako mali
Nárast teplôt v polárnom regióne prispieva k výrazným zmenám po celej planéte.
Je možné, že sú naše klimatické modely nesprávne? Vedci pozorujú otepľovanie Severného ľadového oceánu už od začiatku 20. storočia, niekoľko desaťročí skôr, ako sa predpokladalo. Príčinou je príliv teplejšej vody do citlivého polárneho ekosystému, píše portál SciTech Daily.
Medzinárodný tím výskumníkov nedávno zrekonštruoval históriu otepľovania tohto oceánu. Zamerali sa na vstupnú bránu do Severného ľadového oceánu, ktorá sa nazýva Framský prieliv. Ten sa nachádza medzi Grónskom a Svalbardom.
Chemické stopy mikroorganizmov poukazujú na rapídne otepľovanie oceánu, ktoré začalo na začiatku minulého storočia. V tú dobu začala do Severného ľadového oceánu prúdiť teplejšia a slanšia voda, pochádzajúca z Atlantického oceánu. Ide o proces, ktorý sa označuje ako atlantifikácia. Od roku 1900 až po súčasnosť sa teplota Severného ľadového oceánu zdvihla o 2 stupne Celzia. To malo za následok úbytok ľadu a zvýšenie slanosti vody.
Výsledky nového prieskumu našli prvý historický pohľad na proces atlantifikácie Severného ľadového oceánu. Zároveň sa objavilo prepojenie ľadového oceánu so severnou časťou Atlantického oceánu. Toto prepojenie je oveľa výraznejšie, než vedci doteraz predpokladali. Zároveň sa predpokladá, že objavené prepojenie dokáže ovplyvňovať arktické podnebie a dokázalo by vysvetliť tiež úbytok ľadu a zvyšovanie morskej hladiny.
Všetky oceány Zeme sa postupne otepľujú. Severný ľadový oceán je ale najmenším a najplytším zo všetkých, preto sa otepľuje najrýchlejšie. Čím teplejší je Severný ľadový oceán, tým viac ľadu sa roztápa. Roztápanie ľadu zároveň zvyšuje hladiny morí a oceánov po celej Zemi. Rozpúšťaním ľadu je zároveň viac vodného povrchu vystaveného slnečnému žiareniu, čo opäť vedie k zvyšovaniu teplôt.
Neprehliadni
Ohrievaním arktického regiónu zároveň dochádza k roztápaniu trvalo zamrznutých regiónov. V pôde sa nachádza množstvo odumretých organizmov, ktoré sa kvôli chladu nezačali rozkladať. Rozpustením týchto regiónov sa spustí proces rozkladu a do ovzdušia sa dostane podstatné množstvo metánu. Metán sa považuje za horší skleníkový plyn, ako oxid uhličitý.
Chyba v klimatických modeloch?
Výskum zároveň naznačuje že by mohla byť chyba v našich klimatických modeloch. Tie totiž nepočítajú s rapídnou atlantifikáciou, ktorá sa začala na začiatku minulého storočia. Simulácie si s týmto faktorom nedokázali poradiť, čo znamená, že vedci nedokážu vysvetliť, aké mechanizmy poháňajú proces atlantifikácie. Klimatické moduly sú ale dôležité, pretože vedcom pomáhajú predpovedať, aké dopady budú mať klimatické zmeny na našu planétu.
„Pozerali sme sa na časovú škálu, siahajúcu až 800 rokov do minulosti. Po celý čas bola teplota a slanosť oceánu konštantná, no na začiatku 20. storočia nastalo rapídne zvýšenie ako teploty, tak aj slanosti oceánu, vyjadril sa doktor Tesi Tommaso, z Inštitútu polárnych vied.
Ukázalo sa, že vedci nemajú kompletné informácie ohľadom toho, čo všetko môže klimatické zmeny spôsobovať. Nový výskum ale naznačuje, že do budúcna budeme môcť počítať s ďalším otepľovaním Severného ľadového oceánu. Svoj podiel na tom majú aj prebiehajúce klimatické zmeny.
Komentáre