Stúpajúce teploty by mohli čoskoro urobiť niektoré časti Zeme neobývateľné, varujú vedci

Ak necháme globálne otepľovanie ďalej postupovať, čoraz viac oblastí sa stane pre človeka neobývateľnými. Postupne to zasiahne celý svet.

Globalne teplovanie katastrofa
Zdroj: LoveHex / shutterstock.com

Čoraz viac štúdií varuje, že globálne otepľovanie sa stalo za posledné roky mimoriadne kritickým problémom, ktorý už ďalej nemožno ignorovať. Ideálnym riešením tejto globálnej krízy je to, ktoré príde okamžite a pomôže nám čo najviac zraziť emisie na nulu.  

Mnohí vedci hovoria, že ak sa svet schopí a začne konať okamžite, ešte máme šancu vyhnúť sa najhoršiemu, no čoraz viac ľudí pomaly stráca nádej. Výskum vedcov z Penn State University naznačuje, že ak necháme otepľovanie prebiehať tak ako doteraz a teploty sa dvihnú o jeden stupeň Celzia, každým rokom začnú miliardy ľudí na Zemi čeliť teplotám, ktoré už možno považovať za rizikové pre človeka.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci vysvetľujú, že za týchto podmienok dosiahne teplota a vlhkosť vzduchu takú úroveň, že sa človek nebude môcť prirodzene schladiť. Ľudia dokážu zniesť len určité kombinácie teploty a vlhkosti. Ak bývajú v oblasti, kde sú tieto hodnoty dlhodobo nad našou hranicou, ich telá trpia a drasticky sa zvyšuje riziko napríklad úpalu alebo srdcovej zástavy.  

Nie je to síce zmena, ktorá by zasiahla celý svet nárazovo, no postupne začnú na privysoké teploty trpieť ľudia žijúci v najteplejších, tropických, regiónoch planéty. Ak sa globálne otepľovanie nezastaví, do kritických teplotných sfér sa dostane čoraz viac prostredí.  

Od priemyselnej revolúcie začali ľudia spaľovať fosílne palivá vo veľkom, v továrňach a rôznych strojoch. Následkom toho unikali do atmosféry skleníkové plyny, najmä oxid uhličitý. Vedci vysvetľujú, že od počiatku priemyselnej revolúcie sa už teploty zdvihli o približne jeden stupeň Celzia. Svetové vlády podpísali Parížsku dohodu ako odpoveď na globálne otepľovanie, v ktorej sa zaviazali udržať otepľovanie na hranici 1,5 stupňov Celzia nad teplotami pred priemyselnou revolúciou.  

Teploty, ktoré už ľudské telo nedokáže zniesť

V rámci štúdie vedci vytvorili model otepľovania v rámci niekoľkých scenárov. Prvý zachytával dodržanie Parížskej dohody, teda udržania otepľovania na hranici 1,5 °C. Vedci zašli až po najhorší možný scenár, ktorým je oteplenie o 4 °C.  

“Ak chceme pochopiť, aké problémy môže pre človeka globálne otepľovanie predstavovať, potrebujeme nielen odborníkov na našu planétu, ale aj odborníkov na ľudské telo,” tvrdí spoluautor štúdie, Larry Kenney.  

Pri 100% vlhkosti dokáže mladý a zdravý človek zniesť teploty okolo 30 °C. Táto hranica sa môže meniť v závislosti od ich vyčerpania, ale aj ďalších environmentálnych faktorov. V tomto smere je dôležitá aj rýchlosť vetra a intenzita solárnej radiácie. Počas našej histórie bola táto hranica prekonaná, no len počas určitého obdobia a naraz teploty nepresiahli túto hranicu na viac ako niekoľko hodín. Túto situáciu sme mohli pozorovať na Strednom východe a juhovýchodnej Ázii.  

Ak by oteplenie dosiahlo hodnoty o 2 °C viac, 2.2-miliardy obyvateľov Pakistanu a indického údolia rieky Indus, 1-miliarda ľudí východnej Číny a 800-miliónov obyvateľov sub-Saharskej oblasti v Afrike, by ročne prekonali veľa hodín, počas ktorých teploty stúpnu nad toleranciu ľudského tela.

„V týchto oblastiach by sa primárne vyskytli vlny horúčav s vysokou vlhkosťou, ktoré môžu byť nebezpečnejšie, pretože vzduch nedokáže absorbovať prebytočnú vlhkosť. To obmedzuje napríklad odparovanie potu z ľudských tiel,..“, hovoria vedci. „Znepokojujúce na tom je, že tieto regióny sú v krajinách s nižším až stredným príjmom, takže mnohí z postihnutých ľudí nemusia mať prístup ku klimatizácii alebo akémukoľvek účinnému spôsobu, ako zmierniť negatívne účinky tepla na zdravie.“, doplňujú.

Pri otepľovaní o 3 °C, rizikové teploty zasiahnu aj časť Spojených štátov, Južnú Ameriku a Austráliu. Vedci predpokladajú, že sa Zem do roku 2100 môže otepliť o 3 stupne Celzia, ak proti globálnemu otepľovaniu nezakročíme vôbec. Podľa autorov najviac budú trpieť chudobnejšie krajiny, no ak problém globálneho otepľovania nevyriešime čím skôr, kríza zasiahne celý svet.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre