Stratí Huawei konkurenčnú výhodu? Sony požiadalo USA o výnimku, avšak jej udelenie je zatiaľ otázne
Sankcie nemajú dopad len na procesory, ale aj na kamerové snímače, ktoré dlhé roky boli ďaleko pred konkurenciou
Spoločnosť Huawei v posledných mesiacoch čelí jednej výzve za druhou. Dôvodom sú sankcie, ktoré nabrali na obrátkach po 15. septembri zo strany USA. Hoci príchod účinnosti sankcií bol známym niekoľko mesiacov predtým, tak reálne problémy nastali až teraz. Najvypuklejší problém sa dotýka procesorov, ktoré sú aktuálne nedostatkovým tovarom, avšak ružovo to nevyzerá ani v prípade snímačov do kamier, ktoré sú dlhé roky výsadou spoločnosti Huawei. Rovnaká situácia je pritom aj v spojitosti s pamäťovými čipmi, ktoré pre Huawei dodáva spoločnosť Kioxia. Na tému upozorňuje spravodajský portál asia.nikkei.com.
Sony a Kioxia chcú aj naďalej spolupracovať s Huaweiom
Podľa publikovanej správy mali spoločnosti Sony a Kioxia požiadať americkú vládu o udelenie výnimky, aby mohli svoje produkty aj naďalej dodávať spoločnosti Huawei. Sony a Kioxia sa tak pridali ku spoločnostiam ako Hyninx, či Samsung, ktoré v nedávnej minulosti požiadali USA o udelenie licencie, ktorá by umožňovala obchodovanie s Huawei.
Bez udelenia súhlasu zo strany USA, by spoločnosti Sony a Kioxia mohli čeliť vážnym ekonomickým problémom. Podľa odhadov, Huawei predstavuje takmer štvrtinu všetkých predajov čo sa týka obrazových čipov, pričom je druhým najväčším odberateľom po spoločnosti Apple. Huawei by sa mal na obrate spoločnosti Sony podieľať v objeme približne 9,5 miliardy dolárov, píše portál Nikkei.com.
Huawei je pre Sony kľúčovým partnerom pričom jeho dôležitosť v týchto mesiacoch ešte viac narástla. Jednak preto, že v dôsledku súčasnej pandémie do konca roka sa odhaduje, že prevádzkový zisk Sony klesne o 45% z dôvodu menších predajov smartfónov, tak zároveň sa analytici ďalej zhodujú, že odstavenie Huaweiu od Sony, by výhľadovo mohlo viesť k ďalšiemu znižovaniu príjmov, teda aj ziskov.
V prípade Kioxia, dopady odstrihnutia od Huaweiu môžu mať rovnako negatívne dopady. Dôvodom je, že približne 40% obratu spoločnosti tvoria predaje pamäťových čipov pre smartfóny, kde značnú časť odoberá Huawei.
Neprehliadni
V súčasnosti jedným z mála výrobcov procesorov, ktorí majú zelenú v spojitosti s dodávkami procesorov pre Huawei, je spoločnosť Intel. Tu však treba dodať, že licencia umožňuje len dodávku procesorov pre osobné počítače, resp. serverové zariadenia.
Zároveň treba dodať, že japonské a taiwanské spoločnosti celkovo dodávajú Huaweiu tovary v objeme približne 26,4 miliardy dolárov. Odhaduje to Akira Minamikawa, riaditeľka britskej výskumnej firmy Omdia.
Komentáre