Stiahli ste si ChatGPT aplikáciu do smartfónu? Pozor, aby ste neprišli o peniaze!

Obchody s aplikáciami ako je Mac App Store alebo Play, zaplavujú podvodné ChatGPT aplikácie.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Popularita služby ChatGPT v posledných mesiacoch len rastie. Pre mnohých ide o „čarovný“ nástroj, ktorý dokáže zjednodušiť vo veľkej miere prácu. Vzhľadom na to, že túto službu používa čoraz viac ľudí, tak na tejto vlne popularity, sa chcú zviesť aj podvodníci, upozorňujú výskumníci z privacyis1st.com.

Bezpečnostní experti prišli so správou, v ktorej upozorňujú na to, že obchody s aplikáciami ako sú App Store alebo Obchod Play, zaplavilo kvantum aplikácií, ktoré sľubujú funkcie AI nástroja. Vývojári týchto aplikácií dokonca kopírujú aj vzhľad oficiálneho loga či dizajn služby, aby u obetí zbudili dôveru, že ide o legitímnu aplikáciu. No tam to nekončí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tiež som zistil, že niektorí vývojári zneužívajú vývojárske zmluvy spoločnosti Apple tým, že spamujú viacero účtov a zaplavujú obchod takmer identickými aplikáciami. To vytvára prostredie v štýle „kartelu“ a nespravodlivú konkurenciu pre ostatných vývojárov.“, hovorí Alex Kleber, jeden z expertov na bezpečnosť.

Analytici ďalej hovoria, že vývojári týchto aplikácií častokrát žiadajú od používateľov recenziu už po jednej minúte používania, a to výlučne za účelom, aby získali pozitívne hodnotenie v obchodoch. Cieľom je nakloniť algoritmus obchodu, aby ich softvér zobrazoval na vyšších pozíciách v porovnaní s inými.

Podvodné aplikácie OpenAI

Analytici hovoria, že po vyhľadaní kľúčových slov ako „OpenAI“ alebo „ChatGPT“, možno odhaliť alarmujúci počet podvodných aplikácií vrátane vývojárov, ktorí tvrdia, že ponúkajú pokročilé systémy poháňané umelou inteligenciou.

„Väčšina z týchto aplikácií však nie sú nič iné ako lacné napodobeniny alebo priame podvody, ktoré neplnia svoje sľuby.“

Analytici ďalej dopĺňajú, že vývojári týchto aplikácií majú z nich značné príjmy.

„Využitím popularity chatbotov a jazykových modelov poháňaných AI títo podvodníci zbierajú tisíce dolárov od nič netušiacich používateľov, ktorí sú ochotní zaplatiť za to, čo považujú za legitímny produkt.“

Experti na bezpečnosť hovoria, že tieto aplikácie v súčasnosti patria medzi najsťahovanejšie, aké môžeme nájsť v obchodoch.

„Je to jasný dôkaz toho, ako ľahko môžu byť používatelia oklamaní, aby zaplatili za produkt, ktorý nespĺňa svoje sľuby.“  Hovoria experti. Ďalej dopĺňajú: „Niektoré z nich boli schválené tímom pre kontrolu aplikácií Apple len pred 3 dňami a pred 1 dňom s 1/1 kópiou ikony OpenAI a farieb.“

Experti na bezpečnosť identifikovali takto viacero aplikácií. Napríklad Chatbot Ai Powered By GPT-4, AI Chat Bot- Writing Assistant, Chatgptmac, I ntelliapps ai chat bot macapp a ďalšie. Mnohé z týchto aplikácií zdieľajú prakticky identický kód s malými obmenami.

Podvodný vývojári v nich zobrazujú platobné brány bez možnosti tlačidla späť, čo možno považovať za neetickú praktickú, vysvetľujú experti. Ďalej dopĺňajú, že tieto okná vo viacerých prípadoch dokonca nie je možné ani opustiť bežným spôsobom, pokiaľ obeť nezaplatí predplatné.

Rovnako treba povedať, že ChatGPT je službou, ktorú možno používať bezplatne.

ChatGPT nemá oficiálnu aplikáciu pre mobil a ani počítač

Ak by ste si chceli vyskúšať, čo všetko dokáže tento inteligentný robot, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie. Robota môžete používať ako na počítači, tak aj na smartfóne, no je potrebné uviesť, že dostupný je len cez webové rozhranie, ktoré je optimalizované ako pre počítače tak aj pre mobily. Ak by ste hľadali oficiálnu aplikáciu, tak tú nenájdete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre