Apple plánoval vybabrať s EÚ, teraz mu hrozí, že nebude môcť predávať nové iPhone telefóny

Apple bude musieť vo svojich iPhonoch priniesť jednotný USB-C konektor. Ak nabíjanie spomalí, v Európe si ho nekúpime.

usb-1281034_1280_opt
Zdroj: Pixabay

O zmene nabíjacích konektorov pre smartfóny od spoločnosti Apple ste už pravdepodobne počuli. Pre novú reguláciu zo strany EÚ sa u nás musia všetky smartfóny a iná elektronika podobného typu predávať výhradne s jednotným nabíjacím konektorom. Tým je aktuálne konektor USB-C a americký gigant stihol na túto reguláciu už aj zareagovať. Po viac ako 10-tich rokoch využívania vlastného lightning konektoru tak siahne po univerzálnom USB-C konektore, ktorý vieme nájsť aj v konkurenčných Androidoch. Predaj príslušenstva však pre spoločnosť tvorí veľkú časť zisku, preto to vyzeralo tak, že iPhony získajú vlastný štandard pre USB-C, ktorý by pri neoriginálnom kábli od iného výrobcu nabíjanie aj prenos súborov spomalil. Ako však informuje nemecký portál zeit.de, Európska únia to plánuje zastaviť.

Apple prinesie USB-C už v sérii iPhone 15

Aj napriek tomu, že americký výrobca smartfónov známych ako iPhone dlhé roky USB-C konektor odmietal, tak sa mu pomerne rýchlo podvolil. S týmto typom konektoru Apple už experimentoval dlhšiu dobu. Príkladom je aj použitie konektoru vo svojich tabletoch či macBookoch, no do smartfónov stále nasádzal vlastný lightning. Už tento rok ale máme na trhu nájsť prvé smartfóny, ktoré by USB-C konektor ponúkli. Má ísť o sériu iPhone 15, čo nám potvrdili aj viaceré rendery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neskoršie vyjadrenia ale poukazovali na to, že Apple začal pracovať na vlastných kábloch, ktoré sa označovali ako MFi, teda Made For iPhone. Tieto káble mal smartfón automaticky rozpoznať a vďaka nim ponúknuť používateľom rýchlejšie nabíjanie alebo prenos súborov. Výrobca iPhonov by si tak takýmto spôsobom vedel zaistiť to, že by používatelia stále kupovali originálne príslušenstvo. Na trhu by ale mohol vzniknúť zmätok, keďže by používatelia nevedeli, aké káble pre svoj smartfón využiť.

Európska únia zasahuje

Komisár pre vnútorný trh EÚ, Thierry Breton priniesol prehlásenie, v ktorom varuje spoločnosť Apple pred touto praktikou. Cieľom regulácie Európskej únie bolo zjednotiť nabíjanie, priniesť používateľom vyšší komfort a v neposlednom rade aj znížiť množstvo elektroodpadu na trhu. Americký gigant by však takýmto spôsobom celú snahu EÚ negoval a v konečnom dôsledku by sme dopadli rovnako, ako keď na trhu bolo viacero konektorov pre nabíjanie.

Zariadenia, ktoré nebudú spĺňať požiadavky na bežnú nabíjačku, nebudú povolené na trh EÚ.

Toto vyjadrenie, ktoré Breton adresoval Applu dokázalo vyvolať veľký rozruch. Apple má teda v konečnom dôsledku na výber z dvoch možností. Buď svoje zariadenia prispôsobí jednotnému nabíjaniu, alebo ich v EÚ nebude predávať. Európska únia týmto spôsobom reaguje na informácie o snahe Applu obísť nariadenie o jednotnom nabíjacom konektore.

Privítate v iPhonoch jednotný USB-C konektor? Alebo by ste radšej využívali lightning? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre