Stáva sa pomaly z vesmíru druhý „divoký západ?“

Okrem vesmírnych agentúr sa do vesmírneho objavovania zapájajú aj súkromné spoločnosti.

Obsadenie inych planet
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), flickr.com (Climate State)

Tento týždeň poslala misia Spojených arabských emirátov, sonda Hope, prvé zábery Marsu. K červenej planéte dorazila aj čínska misia Tianwen-1 a len pred pár dňami sme mohli byť svedkom pristátia roveru Perseverance, projektom americkej NASA. Predpokladá sa, že v roku 2022 k Marsu dorazí aj spojená misia ruskej a európskej vesmírnej agentúry, ExoMars, píše portál Trtworld.

Mars je teda naozaj rušným miestom, aj keď niektorí odborníci už teraz teoretizujú, že ide o problém, ktorý sa môže už čoskoro týkať celého vesmíru. Vedci sú jedna komunita, ktorá sa snaží odhaliť záhady planét, našej sústavy, života a mnohých ďalších záhad. Táto komunita drží pokope a neberie ohľad na národnosť či vlajku. Ak sa však pozrieme mimo vedeckej komunity, môžeme vidieť niekoľko nových vesmírnych pretekov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sú potrebné lepšie pravidlá

Či už je to vyššie spomínaný Mars, alebo otázka ťažby zdrojov na Mesiaci. Portál Trtworld píše, že vo vesmírnom priemysle dochádza k akejsi „renesancii“. Pridalo sa viacej hráčov a okrem krajín môžeme vidieť aj súkromné spoločnosti, ktoré sa vydávajú do vesmíru. Nastáva otázka, čo môže veľké množstvo konkurencie vo vesmírnom priemysle priniesť.

Nejde totiž len o vedecké objavy. Čoraz častejšie sa hovorí o využívaní vesmírnych zdrojov. Asteroidy, ale aj planéty ako Mars, či náš Mesiac môžu ukrývať obrovské množstvo užitočných kovov, ktoré by ľudstvo mohlo ťažiť. Lenže kto by na ne mál právo? Komu by patrili. Podľa Vesmírnej zmluvy z roku 1967 je vesmír majetkom všetkých, no táto zmluva sa považuje už za neaktuálnu. V dobe, keď bola spísaná sa vo vesmíre nachádzalo len pár satelitov a premávka tiež nebola taká výrazná.

Odborníci tvrdia, že momentálne nemáme žiadne pravidlá, ktoré by kontrolovali pohyb rakiet. Problémom je aj to, že sa na obežnej dráhe nachádzajú tisíce objektov a nikto neriadi to, aby sa navzájom nezrazili. Momentálne sú však všetky vesmírne aktivity striktne mierové, to sa však môže zmeniť, ak sa do toho pripletú geopolitické záujmy krajín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre