Stali ste sa obeťou hackera? Tieto kroky sú prvou pomocou, ktoré by ste mali spraviť okamžite
Ak sa stanete obeťou hackera, tak vaša reakcia by mala byť bezodkladná. Pozrite sa na kroky, ktoré by ste mali spraviť okamžite, aby ste minimalizovali potenciálne škody.
Dnes nie je vôbec náročné naraziť na online podvod. Častokrát dokonca nemusíme spraviť ani žiadnu aktivitu, aby sme sa stali obeťou internetového kriminálnika. Hackeri totiž môžu napadnúť nejakú stránku alebo službu, pomocou ktorej sa dostanú k našim prihlasovacím údajom zo služby, a ak používame rovnaké údaje aj v iných službách, tak problém je na svete a naberá na objeme. Pravdou ale je, že najslabším článkom v kyberbezpečnosti sú ľudia a nie ani tak služby či diery vo softvéri. Častokrát máme totiž tendenciu podceňovať bezpečnosť alebo dôverovať ľuďom na druhej strane telefónu. Prípadne zo zvedavosti klikneme na podvodný link alebo otvoríme prílohu v e-maile, ktoré nám prišla a podobne.
Obeťou hackera sa môžeme stať napríklad potom, ako si stiahneme do smartfónu podvodnú aplikáciu a udelíme jej široké oprávnenia. V minulosti sme sa viackrát venovali téme, ako môžeme odhaliť, že sme sa stali obeťou online útočníka. Prípadne sme sa pozreli na to, ako môžeme zistiť, že niekto cudzí pristupuje k vašim e-mailom či účtom na sociálnych sieťach. Dnes sa ale pozrieme na to, čo by sme mali bezodkladne spraviť potom, ako sa staneme obeťou útoku.
Čo robiť, keď sa hacker dostane do nášho zariadenia
Odpojte zariadenie od internetu
V prvom rade by ste mali zariadenia odpojiť od internetu, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu škodlivého kódu v zariadení a vykonávaniu aktivít útočníkom. Nemusí ísť pritom len o inštaláciu ďalšieho malwaru, hacker môže napríklad odosielať dáta z vášho zariadenia na externý server. Môže ísť o fotografie, konverzácie z chatovacích aplikácií a podobne. Cieľom je, aby ste smartfón alebo počítač izolovali od internetu a ďalších zariadení pripojených vo vašej sieti.
Po odpojení zariadenia, sa pokúste identifikovať škodlivú aplikáciu
Ďalším krokom, čo by ste mali spraviť, je identifikovať škodlivú aplikáciu. V prípade smartfónov sa pozrite na to, ktoré využívajú zdroje mobilu. Ide napríklad o aplikácie, ktoré vám míňajú dáta, spotrebúvajú energiu telefónu alebo sú spustené na pozadí. Rovnako sa pozrite aj po aplikáciách, ktoré majú široké povolenia. Ak sa vám nepodarí identifikovať potenciálne škodlivú aplikáciu a ste si istý, že ste sa stali obeťou hackera, urobte továrenský reštart mobilu. V prípade počítačov je postup veľmi podobný.
Skenovanie protivírusovým softvérom
Ak sa vám nepodarilo identifikovať škodlivý softvér podľa postupu vyššie a nechcete spraviť továrensky reštart smartfónu, tak použite antivírusové aplikácie. Dobrým riešením je napríklad aplikácia od Avastu či ESETu.
Neprehliadnite
Ako sa môžete chrániť pre hekermi?!
Kontaktujte vašu banku
Najčastejším cieľom hackerov je získať finančný prospech na úkor obete. Preto, ak sa stanete obeťou útoku, určite sa neprihlasujte cez smartfón alebo počítač do finančných aplikácií. Kontaktujte obratom vašu banku, aby vám dočasne zablokovala kartu či prístup do IB. Vyhnete sa tak tomu, že vám útočník vybieli váš účet. Ak ste niekedy cez napadnuté zariadenie zadávali na internet údaje z karty, tak banku rovno požiadajte, aby vám ju vymenila za novú. Existuje totiž útok typu keylogger, ktorý zaznamenáva kliknutia klávesov.
Zmeňte si heslá do služieb a zapnite si dvojfaktorové overenie
Teraz, keď ste identifikovali a odstránili škodlivý softvér zo zariadenia, zmeňte si prístupové údaje k účtom, najmä k finančným aplikáciám, do sociálnych sietí a e-mailových účtov. No tam to nekončí. Zapnite si ešte dvojfaktorové overenie tam, kde to ide. Tento nástroj ponúka väčšina služieb a stará sa to to, že pri prihlásení sa do vášho účtu, budete musieť prihlásenie potvrdiť cez SMS alebo cez iné zariadenie, napríklad počítač alebo smartfón. Inými slovami, útočníkovi nebude stačiť poznať len vaše prihlasovacie údaje, a bude musieť mať i fyzický prístup k overovaciemu kódu či vášmu zariadeniu. Rovnako vám odporúčame, tam kam je to možné, nastavte si overenie pomocou biometrie.
Máte v telefóne vírus? Odstráňte ho!
Pozor aj na zálohu dát
Rovnako vám odporúčame, ak si budete chcieť obnoviť zálohu dát, tak si najprv skontrolujte, či vo vašej poslednej zálohe, ste už nemali v zariadení škodlivý softvér. Obnovením infikovanej zálohy by ste si ho totiž opäť stiahli do smartfónu alebo počítača.
Komentáre