SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX má za sebou úspešný testovací let modulu Crew Dragon. Bude môcť prepravovať astronautov na obežnú dráhu

Po sérií testov, ktorými prešiel Crew Dragon na výbornú, sa môže spoločnosť pripravovať na prvé lety s ľudskou posádkou

Vesmírna spoločnosť SpaceX dnes, 19. januára úspešne demonštrovala núdzový, záchranný systém rakety Crew Dragon. Po tomto teste je pripravená prevážať amerických astronautov na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Ráno vyštartovala z Kennedyho vesmírneho centra. Po 84 sekundách sa modul oddelil od nosnej rakety a spustili sa motory SuperDraco, ktoré sa nachádzajú priamo na ňom. Crew Dragon sa od rakety Falcon 9 oddelil v rýchlosti 2.2 machu. Následne raketa spadla do atlantického oceánu. Kvôli motorom na Crew Dragon bola zničená bez šancí na opravu, no modul bezpečne pristál na vode.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Núdzový systém na prerušenie letu je základom každej rakety. Jeho úlohou je zabezpečiť bezpečné pristátie v prípade, že by po štarte nastala akákoľvek chyba. Súčasťou testu bolo aj zozbieranie údajov o odstredivých silách, ktoré sa vo vnútri kabíny pri manévri zväčšujú. Spoločnosť musí mať istotu, že ich astronauti dokážu zvládnuť.

Test bol posledným zo série príprav americkej NASA, ktorá sa už nechce ďalej spoliehať na ruské moduly Soyuz, ktoré donedávna prevážali ich astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ide o program, ktorý im umožní vysielať amerických astronautov z americkej pôdy, zatiaľ čo sa NASA sústreďuje na budovanie infraštruktúry pre cesty do hlbokého vesmíru, čo znamená na Mesiac alebo na Mars. Po tomto teste sa teda stane Crew Dragon modulom, ktorý začne prepravovať astronautov na obežnú dráhu Zeme.

Crew Dragon prešlo všetkými testami na výbornú a prvá misia so živou posádkou môže prísť už za niekoľko mesiacov. Jeho najväčším konkurentom bola spoločnosť Boeing s modelom Starliner, ktorý sa nedokázal spojiť s vesmírnou stanicou, kvôli chybe v načasovaní. NASA a Boeing stále vyšetrujú príčinu neúspechu, ktorá je pre nich doteraz neznáma. Najlepší možný výsledok celej situácie by bol ďalší testovací let Starlineru, vďaka ktorému by mohli následne poslať astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ku koncu tohto roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close