SpaceX má ambiciózne plány. Loď Starship chce dostať do vesmíru už do tohto leta

Prototypy lode Starship a rakety Super Heavy by mali prekonať hranice vesmíru už v lete, naznačujú to najnovšie medializované informácie.

StarShip SN8
Zdroj: YouTube (SpaceX)

Spoločnosť SpaceX má na toto leto naozaj ambiciózne plány, naznačujú to informácie zverejnené na portáli Futurism.com, ktorý sa odvoláva na viaceré zahraničné zdroje. SpaceX by sa mala ešte do leta pokúsiť o test vesmírnej lode Starship SN20 a rakety Super Heavy BN3, ktoré by mohli po prvýkrát prekonať hranice vesmíru. Aktuálne sa povráva o dátume 1. júla, dokedy by spoločnosť SpaceX chcela spomínaný test úspešne dokončiť.

Blížiaci sa štart ďalšieho prototypu Starship SN11

Od prvého testu „vesmírneho“ testu je však spoločnosť SpaceX stále vzdialená na míle ďaleko. Nedávny test vesmírnej lode Starship SN10 síce spočiatku vyzeral nádejne, no krátko po opätovnom pristátí došlo ku masívnemu výbuchu. V týchto momentoch však na odpaľovaciu rampu mieri ďalší prototyp vesmírnej lode s označením Starship SN11. Ten by mal mal byť zároveň posledným prototypom v aktuálnom testovacom programe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pred orbitálnymi letmi čaká loď Starship ešte jedna testovacia fáza

Na Starship SN11 by mali v najbližších mesiacoch nadviazať lode Starship SN15, Starship SN16 a Starship SN17. Po ich boku by sa mali testovať prototypy rakiet Super Heavy BN1 a Super Heavy BN2. Po úspešnom dokončení týchto testov už spoločnosť SpaceX bude môcť prejsť na prvé orbitálne testy. Ako sme už spomínali, tie chce spoločnosť začať už v lete, presnejšie 1. júla.

SpaceX má pred sebou ešte dlhú cestu

Pri pohľade na spomínaný dátum, dokedy chce spoločnosť SpaceX stihnúť svoj prvý vesmírny let lode Starship, je zrejme aj laikovi jasné, že ide o ambiciózne plány. I keď vývoj je silnou stránkou spoločnosti SpaceX, nie úplne vydarené testy vo vysokých nadmorských výškach nenahrávajú prvým orbitálnym testom príliš do kariet. Stále je však všetko otvorené a momentálne môžeme iba spoločnosti držať palce. Dúfajme, že prototyp Starship SN11 opäť posunie vývoj vesmírnej lode, ktorá by nás mala za pár rokov odviesť na povrch Marsu, o čosi ďalej.

Zdroj: Futurism.com, Nasaspaceflight.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre