Spravodajstvo

Sme o krok bližšie k tabletke proti ochoreniu COVID-19. Pfizer sa posúva dopredu vo vývoji zázračnej pilulky!

Špeciálna tabletka proti COVIDU-19 započala kľúčové testovacie fázy na ľuďoch. Prvých výsledkov sa zrejme dočkáme už čoskoro.

Zrejme najznámejší a najväčší výrobca vakcín proti ochoreniu COVID-19, spoločnosť Pfizer, môže v nasledujúcom roku priniesť ďalšiu kľúčovú novinku, ktorá by mohla definitívne zvrátiť stále neutíchajúcu pandémiu tohto ochorenia. Reč je o tabletke proti tomuto ochoreniu, ktorú momentálne svet medicíny postráda. Na tabletke aktuálne pracuje hneď niekoľko farmaceutických firiem, no ku reálnemu výsledku je momentálne najbližšie práve spoločnosť Pfizer. Za sebou má už prvé klinické testovania na ľuďoch a čoskoro sa tento špeciálny spôsob liečby ochorenia COVID-19 dostane do kľúčovej testovacej fázy, informuje britský denník Express.co.uk.

Aktuálne prebiehajú kľúčové klinické testovania

Tabletka proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer už má za sebou prvé testovania na ľuďoch a aktuálne je vo veľkej testovacej fáze 2/3. Prvé testovanie v rámci týchto fáz bolo spustené už v júli, kedy začal výrobca s podávaním liečiva u nakazených pacientov, ktorí však nie sú považovaní za rizikových. Do tohto testovania bolo zapojených až 1 140 pacientov, pričom polovici z nich bolo podané placebo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky štúdie uvidíme až koncom tohto roka

Finálna testovacia fáza 3 má však naopak za cieľ vypozorovať účinky na vysoko rizikových pacientov. Testovanie na tejto skupine pacientov sa začalo už koncom augusta, no prvých výsledkov sa aj napriek tomu tak skoro nedočkáme. Výrobca totižto očakáva, že finálne výsledky štúdie budú známe až koncom tohto roka.

Pfizer využije aj známe liečivo ritonavir

Proticovidová tabletka od Pfizeru sa v odborných kuloároch nazýva PF-07321332 a patrí do kategórie antivírusových látok nazývaných inhibítory proteázy. Tento typ látok má za cieľ spomaliť šírenie a replikáciu vírusov, pričom v minulosti boli používané aj pri boji s ochoreniami ako HIV či hepatitída typu C. V prípade proticovidovej tabletky plánuje výrobca využiť aj známe liečivo ritonavir, ktoré sa častokrát používa práve pri spojení s inými antivirotikami. Výrobca dúfa, že takáto kombinácia spomalí vírus natoľko, aby sa s ním následne vedel popasovať imunitný systém infikovaných ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close