SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Sme o krok bližšie k lietajúcim taxíkom? NASA spúšťa kľúčový prieskum aktuálnych technológií

Americká NASA už začala skúšky s plne elektrickými "vrtuľníkmi", ktoré možno už o pár rokov uvidíme nad našimi hlavami.

Na vývoji lietajúcich taxíkov sa v posledných rokoch podieľa hŕstka spoločností, pričom veľká časť z lídrov tohto odvetvia počala prvé potrebné skúšky na prípadné prevádzkovanie takýchto služieb. Veľkým problémom však v súčasnosti nie sú technické limitácie, ale skôr regulácie vo vzdušnom priestore. Práve na ich zlepšení začal pracovať aj jeden z najväčších hráčov na trhu, americká NASA, ktorá je pre toto odvetvie najmä v USA kľúčová.

Začína sa kľúčové testovanie

Ako informuje portál Neowin.net, americká NASA už začala skúšky plne elektrických lietadiel s vertikálnym vzletom a pristávaním (eVTOL) od spoločnosti Joby Aviation. Letové testy týchto netradičných vzdušných vozidiel prebiehajú v rámci kampane Advanced Air Mobility, ktorá prebieha práve pod záštitou NASA. Od 10. septembra má NASA vykonať viacero kľúčových testov, ktoré majú byť pre toto stále začínajúce odvetvie kľúčové.

„Vývojové testovanie národnej kampane je dôležitým strategickým krokom v cieľoch NASA na urýchlenie časovej osi priemyslu AAM.“ Tieto testovacie scenáre pomôžu informovať o medzerách v súčasných normách v prospech pokroku priemyslu pri integrácii vozidiel AAM do vzdušného priestoru, “ uviedol Davis Hackenberg, manažér integrácie misie NASA AMM v reakcii na najnovšie správy.

Počas testov zozbiera NASA údaje o výkone a akustike týchto vozidiel. Zozbierané údaje následne poslúžia pri potrebných modeloch a simuláciách, ktorých vykonanie je nutnosťou, ak chceme takýto typ taxíkov vidieť v budúcnosti nad našimi hlavami. Obrovské množstvo údajov však nedá predstavu iba samotnému výrobcovi a americkej NASA, ale zároveň poslúži aj ako predloha na prípadnú zmenu momentálnych regulácií. Ich aktuálne znenie totižto neodráža momentálne dostupné technológie a je nutné ich pozmenenie.

Lietajúce taxíky, či autonómne doručovanie priamo na pozemok

Výsledkom snaženia NASA majú byť účinné a cenovo dostupné systémy pre osobnú a nákladnú dopravu v tomto odvetví, ktoré budú súčasne v súlade s platnými predpismi americkej FAA. Ak všetko pôjde podľa predstáv, už v najbližších rokoch by sme sa mohli dočkať prvých lietajúcich taxíkov, či väčších dronov určených na doručovanie balíkov. Pochopiteľne, momentálne sme iba na začiatku celej púte lietajúcich taxíkov a ich využitie v budúcnosti môže byť omnoho rozsiahlejšie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close