Sponzorovaný obsah

Smart hodinky a presnosť merania

Smart hodinky s nami športujú, počítajú spálené kalórie a mnoho ďalšieho. Na ich merania sa spoliehame, málokedy si však uvedomujeme, že tieto čísla môžu mať od reality dosť ďaleko.

Smart hodinky a krokomer

Dobrou správou je, že pokiaľ sa vo vašich hodinkách spoliehate na krokomer, tak mu môžete veriť. Štúdia z v National Library of Medicine skúmala jeho presnosť. Zamerala sa na hodinky Apple Watch Series 6, Polar Vatage V a Fitbit Sense. Čo sa krokomeru týka, najlepšie výsledky mali hodinky Apple Watch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smart hodinky a počítanie kalórií

Horšie sú na tom smart hodinky s meraním spálených kalórií. Viaceré štúdie totiž ukazujú, že smart hodinky a fitness trackery nevypočítavajú spálené kalórie správne. Výsledky sa môžu líšiť od 40 do 80 % od skutočného energetického výdaja.

Na druhej strane je nutné podotknúť, že smart hodinky sa neustále vyvíjajú. Napríklad vedci zo Stanfordovej univerzity v januári 2022 predstavili náramok, ktorý je v meraní spálených kalórií presnejší, nosí sa však na nohe.

Smart hodinky a pulz

České vysoké učení technické v Prahe sa zameralo na testovanie senzorov, ktorými smart hodinky sledujú EKG, krvný tlak a pulz. Vedci konkrétne testovali Samsung Galaxy Watch 3 a Galaxy Watch 2 na 27 dobrovoľníkoch.

Výsledky boli dobré: hodinky najpresnejšie merali pulz, väčšie odchýlky v porovnaním s bežne používanými zdravotníckymi prostriedkami malo meranie tlaku a EKG.

Najpresnejšie smart hodinky

Pri výbere smart hodiniek sa zamerajte aj na to, akú aktivitu chcete merať. Štúdia z British Journal of Sports Medicine vytipovala modely, ktoré sú na konkrétne merania najvhodnejšie.

  • Meranie sedavých aktivít a nízkej záťaže vám dosť presne zaznamenajú hodinky Apple Watch a Fitbit Flex.
  • Beh a rýchlu chôdzu najdôveryhodnejšie zmerajú Apple Watch či Garmin hodinky.
  • Spálené kalórie najpresnejšie spočítajú hodinky od značky SenseWear a Fitbit Flex.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close