Slováci jazdia na elektrokolobežkách vo veľkom, sú medzi nimi aj seniori: Na tieto pravidlá pri jazde nezabúdajte!

Jazda na elektrokolobežkách na Slovensku už nie je ničím nezvyčajným. Takéto sú pravidlá pre bezpečnú jazdu, ktoré by ste nemali ignorovať.

LANGFEITE L8S_recenzia_vyska kolobezky
Zdroj: Vosveteit.sk

Elektrokolobežky sa v posledných rokoch stali dopravným prostriedkom, ktorý obľubujú ako mladí, tak aj dospelí či dokonca seniori. Výnimkou nie sú ani Slováci, ktorí na nich jazdia pravidelne či už rekreačne, cestou do práce či na nákup. Vyplýva to aj z posledného prieskumu, ktorý zorganizovala spoločnosť Xiaomi spolu s agentúrou MNForce na vzorke 1000 respondentov zo Slovenska. Kolko Slovákov teda na elektrokolobežkách jazdí bežne a aké sú pravidlá pre bezpečnú jazdu v rámci zákona? Tieto pravidlá používateľov elektrokolobežiek častokrát obchádzajú a niekedy si ani len neuvedomia, že sa na ne vzťahujú aj pravidlá cestnej premávky podobne, ako pri jazde na bicykli alebo motorke.

Slováci jazdia na elektrokolobežkách vo veľkom

Viac ako štvrtina respondentov zo Slovenska odpovedala, že na elektrickej kolobežke jazdí, pričom išlo o 28% respondentov. Približne polovica z nich jazdí na vlastných elektrokolobežkách, zvyšok využíva služby zdieľaných kolobežiek v mestách. Používatelia elektrokolobežiek na nich pritom jazdia pravidelne, aspoň raz za mesiac svoju kolobežku prevetrá 18% respondentov, no až 14% ľudí na nej jazdí každý tretí deň. Žiadnym prekvapením pravdepodobne nebude, že na elektrokolobežkách jazdia najmä mladí ľudia vo veku od 18 do 29 rokov, tí tvoria až 28% používateľov. Vo vekovej kategórii 30-39 rokov nájdeme 27% používateľov, no medzi respondentmi nechýbajú ani seniori nad 60 rokov, ktorí tvoria až 17%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
LANGFEITE L8S_recenzia_nosenie kolobezky
Zdroj: Vosveteit.sk

Slováci na elektrokolobežkách jazdia najmä pre zábavu jazdy, pričom im to dodáva pocit nezávislosti od hromadnej dopravy a taxíkov (20%). Rovnako podľa 16% respondentov ide o najlacnejšiu možnú vlastnú dopravu a rovnaký počet respondentov ich využíva pre ekológiu. Najväčšími prekážkami pre Slovákov sú pritom málo rozvinuté cyklotrasy, nedostatok nabíjacích staníc, dlhý čas ich nabíjania či jednoducho ich objemnosť pre skladovanie v domácnosti.

Tieto pravidlá by ste pri jazde nemali zanedbávať

Prieskum vykonaný spoločnosťou Xiaomi však odhalil aj to, že až polovica používateľov elektrokolobežiek nevyužíva nikdy prilbu. Štvrtina zasa tvrdí, že si ju nasadí len vo chvíli, keď idú na elektrokolobežkách dlhšie trasy. Bezpečnosť by pritom mala byť na prvom mieste a nosenie prilby by sme nemali zanedbávať. Isto vás tiež neobišla informácia o tom, že od budúceho roka budeme povinne musieť pre niektoré kolobežky uzatvoriť PZP.

Povinnosť uzatvorenia PZP bude pritom pre používateľov elektrických kolobežiek a Segway s rýchlosťou vyššou ako 25 km/hod alebo dosahujú rýchlosť vyššiu ako 14 km/hod a vážia pritom viac ako 25 kg. Majiteľov elektrobicyklov sa povinnosť uzatvorenia PZP týkať nebude. Ako však znejú pravidlá, ktoré by ste mali pri jazde dodržiavať? Nižšie sa na ne môžete pozrieť.

  1. Zákon o cestnej premávke č 8/2009, ktorý bol pred rokom novelizovaný už omnoho
    presnejšie narába s pojmom elektrická kolobežka alebo tiež kolobežka s elektrickým
    pohonom. Ich používatelia sa už nazývajú vodičmi. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že
    pre vodičov e-kolobežiek platí väčšina pravidiel ako pre cyklistov. Čiže aj pre kolobežky
    na cestách platia pravidlá ako prednosť sprava a podobne.
  2. Na e-kolobežke sa s výnimkou cyklochodníkov, poľných a lesných ciest a obytnej
    zóny môžu voziť len osoby nad 15 rokov. Zároveň je dovolené, aby kolobežku používala
    vždy len jedna osoba.
  3. Okrem spomínaných ciest a cyklochodníkov sa na elektrickej kolobežke smie jazdiť
    aj po pravej strane chodníkov. Ale tak, aby ste neohrozili ani neobmedzili chodcov. To
    tiež znamená jazdiť rýchlosťou chôdze, maximálnou rýchlosťou do 5 km/h.
  4. Na e-kolobežke sa smie jazdiť aj po pravej krajnici ciest. Ak je dopravnou značkou
    určená cestička pre osoby na športovom vybavení (kam kolobežky patria), musí sa táto
    cestička použiť.
  5. Po krajnici cesty sa smie na kolobežke jazdiť vždy len v rade za sebou, nikdy nie
    vedľa seba.
  6. Pri jazde na e-kolobežke nie je zákonom vyžadované nosenie prilby a ani reflexnej vesty. Je to však vysoko odporúčané.
  7. Za zníženej viditeľnosti ako je šero, hmla či dážď je potrebné mať osvetlenie kolobežky a tiež reflexné prvky. Rovnako ako u cyklistov to znamená biele svetlo vpredu a odrazové svetlo vzadu.
  8. Pri jazde na e-kolobežke je povolených do 0,5 promile alkoholu v krvi – ale to platí len pri jazde v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov. Určite sa však vysoko odporúča jazdiť “bez hladinky”.
  9. Počas jazdy sa musíte vždy držať oboch riadidiel s výnimkou ukazovania zmeny smeru jazdy. Je tiež zakázané pri jazde na kolobežke viesť zviera alebo prevážať náklad.
  10. A to najdôležitejšie – pri jazde kolobežkou kdekoľvek a kedykoľvek je nutné sledovať situáciu v cestnej premávke a dávať pozor na ostatných účastníkov ako chodcov, tak aj automobily. Tieto pravidlá platia pre elektrické kolobežky s maximálnou rýchlosťou do 25 km/h. Tie rýchlejšie sa už zo zákona považujú za motocykle.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre