Slováci berú do úst nenávistné komentáre na Facebooku častejšie, než by sa slušalo, ukazuje analýza

Slováci medzi sebou pri komunikácii na Facebooku často zabúdajú na slušnosť, ukazuje analýza.

nenavistne komentare
Zdroj: gfk DSGN, Robin Higgins a ElasticComputeFarm z Pixabay

Internet je miestom, v ktorom sa častokrát aj slušný človek správa neslušne. Dôvodov, prečo sa tak deje, je viacero. No na ich čele stojí akýsi druh anonymity, ktorý nám dáva silu povedať aj také veci, ktoré by sme inak nepovedali.

Iniciatíva #bezhejtu prišla s analýzou, v ktorej sa pozreli na to, koľko nenávistných komentárov je na Facebooku, a zdá sa, že ich je pomerne veľa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podľa prieskumov používa sociálne siete až 85 % Slovákov, pričom 63 % z nich to robí denne. „V online prostredí trávime toľko času, že chtiac-nechtiac posúva hranice toho, čo považujeme za normálne a akceptovateľné aj v skutočnom svete. Je preto dôležité, čo čítame a ako spolu diskutujeme v online priestore,“ hovorí Dávid Benedig, šéf digitálneho tímu v agentúre Seesame.

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Výskumníci pomocou umelej inteligencie analyzovali viac ako pol milióna príspevkov zo 428 facebookových stránok naprieč rôznymi oblasťami. Výsledky ukázali, že viac ako 15% všetkých komentárov sú nenávistné alebo obsahujú vulgarizmy.

„Výsledky analýzy ukazujú, že viac ako 15 % všetkých komentárov na Facebooku obsahuje nenávistné prejavy či vulgarizmy,“ hovorí spoluzakladateľ TrollWall Pavol Bujňák.

Nižšie si môžete pozrieť výsledky naprieč rôznymi kategóriami, ktoré analytici sledovali.

Výsledky analýzy vybraných kategórií:

Médiá

Počet stránok: 75, počet komentárov: 301 411, percento hejtu: 16,07 %

Dezinformačné médiá

Počet stránok: 14, počet komentárov: 20 019, percento hejtu: 34,17 %

Šport

Počet stránok: 23, počet komentárov: 18 646, percento hejtu: 4,92 %

Firmy

Počet stránok: 19, počet komentárov: 52 420, percento hejtu: 1,21 %

Mimovládne a neziskové organizácie

Počet stránok: 20, počet komentárov: 1 712, percento hejtu: 6,77 %

Politika

Počet stránok: 20, počet komentárov: 34 965, percento hejtu: 20,47 %

Verejné inštitúcie

Počet stránok: 38, počet komentárov: 7 955, percento hejtu: 11,60 %

Čo prispieva k tomu, že sa správame nevhodne?

Dôvody, ktoré vedú k tomu, že sa správame nevhodne, sú viaceré. No ako vysvetľuje Dávid Benedig zo Seesame, tak v online diskusiách platí takzvaná teória rozbitého okna. Tá hovorí o tom, že zanedbané prostredie, odpadky, posprejované steny a rozbitá okna, môžu podporovať ďalšie protispoločenské správanie a drobnú i závažnejšiu kriminalitu. V prostredí, o ktoré sa nikto zjavne nestará, ľudia strácajú zábrany, ktoré by im v čistom prostredí zabraňovali zahadzovať odpadky, ničiť cudzí majetok a podobne. Majú totiž oprávnení pocit, že vo špinavom a zanedbanom prostredí si toto správanie nikto nevšíma, prípadne je to každému jedno.

Inými slovami, „špinavé“ prostredie motivuje ľudí (v našom prípade diskutérov) správať sa rovnako a tvoriť ďalšiu špinu.

Experti preto volajú správcov stránok, aby mali zavedené jasné pravidlá a nenávistné komentáre odstraňovali ešte predtým, ako začnú byť populárne a množiť sa.

„Dôležité je aj to, aby boli hejty zachytené čo najskôr a nezískavali tak zbytočné lajky, ktoré ich posunú vyššie. Čím viac komentárov stránka generuje, tým ťažšie je ustrážiť diskusiu. Výhodou technologických riešení je, že komentár schovajú do pár sekúnd aj pri veľkom objeme príspevkov. Tým robia komunitný manažment škálovateľným a dostupným napríklad aj pre menšie organizácie, ktoré riešia spoločensky kontroverzné témy, ale sú personálne poddimenzované,“ hovorí Pavol Bujňák z TrollWallu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre