Slnko má v rukáve viac prekvapení, než sa zdá: Toto žiarenie nevie nikto vysvetliť

Autori štúdie pomocou špeciálneho observatória zaznamenali najenergetickejšie gama žiarenie v histórii.

najenergetickejsi luc slnka
Zdroj: Mehr Un Nisa

Slnko je hviezda, ktorá leží v strede Slnečnej sústavy a okolo nej obiehajú všetky jej planéty vrátane Zeme. Táto hviezda nám dodáva svetlo a teplo, bez ktorých by nebol život na Zemi možný.

Niet preto divu, že ak sa chcú vedci dozvedieť viac o tom ako tieto obrie žeravé gule fungujú, začnú s výskumom tej, ktorú máme prakticky za prahom. Slnko je teda pochopiteľne hviezdou, o ktorej toho vieme najviac, no aj tak nás stále dokáže prekvapiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Slnko má v rukáve viac prekvapení, než sme mysleli. Verili sme že túto hviezdu dobre poznáme, no ukázalo sa, že to tak zatiaľ nie je,“ tvrdí Mehr Un Nisa, výskumník z Michigan State University.

Nisa je autorom novej štúdie, ktorá sa nedávno objavila v publikácii Physical Review Letters. Táto štúdia popisuje objav najenergetickejšieho svetla, aké sme doteraz pozorovali. Toto svetlo sa síce nedostane na Zem, no gama lúče vytvárajú špecifickú stopu, ktorú zachytili astronómovia pracujúci v observatóriu HAWC.

V tomto energetickom rozsahu sa iné pozemné teleskopy nemohli pozerať na Slnko, pretože tieto zariadenia pracovali len v noci. Výhodou observatória HAWC je, že pracuje 24/7.  Observatórium sa funkciami a vzhľadom od typického teleskopu líši. Namiesto sklenených šošoviek používa HAWC sieť 300 veľkých vodných nádrží, pričom každá v sebe ukrýva približne 200 ton vody. Observatórium HAWC sa nachádza medzi dvoma vrcholmi mexických sopiek vo výške viac ako 3 km nad morom.

Viac otázok ako odpovedí

Keď častice interagujú s vodou v nádržiach, vzniká takzvané Čerenkovovo žiarenie, ktoré môžu zachytiť inštrumenty observatória. Prácu začali výskumníci ešte v roku 2015 a v roku 2021 získali dostatok dát, aby začali analyzovať gama žiarenie Slnka.

„Keď sme sa po prvýkrát na dáta pozreli, spočiatku sme mysleli, že sme niečo prehliadli. Povedali sme si, že Slnko nemôže byť v týchto energiách tak jasné,“ tvrdí Nisa.

Žiarenie ktoré Nisa spolu s tímom pozorovali malo približne 1 trilión elektrónvoltov. Vedcov prekvapila nielen energia gama lúčov, ale aj fakt, že ich pozorovali tak veľa. Túto možnosť vedci predpovedali  už v 90. rokoch, no podľa hypotézy malo byť mimoriadne vzácne, aby sa tieto gama lúče dostali až k Zemi.

Dnes autori novej štúdie zistili, že energie Sa môžu pohybovať až v tera elektrónvoltoch – TeV. Autori tvrdia, že pozorovali energie o sile takmer 10 TeV, čo sa javí byť maximum. Ako tieto mimoriadne energetické lúče vznikajú však ostáva záhadou. Ako autori poznamenávajú, ich štúdia nateraz vytvorila viac otázok ako odpovedí.

Tomuto fascinujúcemu prípadu sa budú solárni vedci v nasledujúcich rokoch venovať. Ich úlohou bude zistiť, ako presne dokážu gama lúče získať tak obrovskú energiu a akú úlohu v tomto procese hrajú magnetické polia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre