Satelitné zábery odhaľujú rozsah záplav v Pakistane. Takúto katastrofu, akej krajina čelí, si dokáže predstaviť len málokto!

Americká NASA zverejňuje satelitné zábery povodňami zasiahnutého Pakistanu.

titulka-zaplavy pakistan
Zdroj: NASA Earth Observatory

Už od polovice júna prežíva Pakistan extrémne monzúnové dažde, čo viedlo k najhorším záplavám, akými si krajina prešla za posledné desaťročie, informuje portál NASA’s Earth Observatory. Podľa krízového úradu krajiny záplavy zasiahli 33-miliónov ľudí a zničili viac ako milión domovov. Katastrofe podľahlo najmenej 1 100 ľudí.

Na záberoch nižšie si môžete všimnúť do akej miery záplavy zmenili tvár Pakistanu. Fotografie pochádzajú zo satelitov Landsat 8 a Landsat 9. Prvý záber vznikol 4. augusta a druhý 28. augusta. Zábery v sebe kombinujú krátkovlnné infračervené žiarenie, blízke infračervené žiarenie a červené svetlo. Tieto vlnové dĺžky umožnili vedcom lepšie rozlíšiť vodu šíriacu sa mimo prirodzených korýt.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
titulka-zaplavy pakistan
Zdroj: NASA Earth Observatory

Podľa dostupných zdrojov sa najhoršie záplavy objavili pozdĺž rieky Indus v provinciách Punjab, Khyber Pakhtunkhwa, Balochistan a Sindh. Posledné dve spomenuté provincie za krátku dobu dostali až šesťnásobok priemerných zrážok za posledných 30 rokov. Objem vody bol tak vysoký, že dokázal zahltiť aj pomerne vyvinutý irigačný systém krajiny. 31. augusta museli uvoľniť vodu z niekoľkých priehrad, inak by vytopila niekoľko rezervoárov.

Naprieč celou krajnou záplavy zničili približne 150 mostov a viac ako 3-tisíc km ciest. Voda vzala viac ako 700-tisíc kusov dobytka a zničila viac ako 800-tisíc hektárov úrodnej pôdy.

Najhoršia katastrofa od roku 2010

V južnejších častiach povodia rieky Indus v provincii Sindh rieka premenila roviny na moria. Dištrikty Qambar a Shikarpur dostali medzi 1. júlom a 31. augustom o 500 percent viac dažďa, než je priemer.

Predpokladá sa, že k monzúnovým dažďom prispelo aj postupné rozpúšťanie približne 7-tisíc ľadovcov, ktoré sa v Pakistane nachádzajú. Pakistan je zároveň krajina, ktorá drží najviac ľadovcov mimo polárnych oblastí. K ich rozpúšťaniu prispieva hlavne globálne otepľovanie a teplotné vlny, ktorými si planéta prechádza.

Prebiehajúce záplavy zmenili Pakistan na nepoznanie
Zdroj: NASA Earth Observatory

Už je viac-menej isté, že ak globálne otepľovanie bude pokračovať, dôjde aj k zdvihnutiu hladín morí a oceánov a zaplaveniu pobrežných regiónov. Viacerí experti varujú, že situácia je vážna a konať bolo „už včera neskoro“Globálne otepľovanie totiž zo sebou neprináša len vysoké teploty, ale aj extrémne suchá, alebo naopak prívalové dažde a záplavy. Spolu s klimatickými zmenami hrozí aj nedostatok potravy.

Spolu s vyššími teplotami sa však môže stať aj to, že budú baktérie a vírusy nebezpečnejšie. V nedávnom výskume sa tvrdí, že až 58% chorôb sa vplyvom klimatických zmien môže zmeniť na tisíc rôznych spôsobov.

Globálne otepľovanie má ruku aj v záplavách, ktoré prebiehajú v Pakistane. 30. augusta vláda vyhlásila núdzový stav a spolu s OSN vyzýva na medzinárodnú pomoc. Naposledy, kedy krajina čelila podobnej katastrofe, boli záplavy v roku 2010.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre