Samsung prerušil dodávky zariadení do Ruska. Reaguje tak na sankcie a prebiehajúcu vojnu na Ukrajine

Juhokórejský gigant, stále kraľujúci ruskému trhu so smartfónmi, ukončil nielen dodávky smartfónov ale i ďalšej spotrebnej elektroniky.

samsung koniec dodavok do ruska
Zdroj: Pixabay.com, unsplash.com (Mark Chan) Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Samsung Electronics sa pridáva ku drvivej väčšine technologických spoločností z celého sveta a pozastavuje dodávky svojich produktov na ruský trh. Juhokórejská spoločnosť tak reaguje na súčasný geopolitický vývoj, uviedla vo svojom sobotnom vyhlásení. Ako informuje portál Techcrunch.com, spoločnosť sa zatiaľ nevyjadrila ku prípadnému ukončeniu všetkých služieb v Ruskej federácii.

Žiadne nové smartfóny, polovodiče a spotrebná elektronika…

Predstavitelia spoločnosti Samsung vo vyhlásení taktiež dodali, že spoločnosť „naďalej aktívne monitoruje túto zložitú situáciu, aby určila ďalšie kroky“. Tie však zatiaľ nie sú úplne jasné, keďže ďalším stupňom môže byť už iba ukončenie predajov zariadení na území Ruskej federácie, poprípade už vyššie spomínané ukončenie úplne všetkých služieb. Juhokórejský gigant v oblasti spotrebnej elektroniky však vo vyhlásení neuviedol presné zariadenia, ktorých by sa mala „stopka“ týkať. Podľa blízkych zdrojov by však mali byť pozastavené viac menej všetky produkty, od smartfónov, polovodiče až po spotrebnú elektroniku, informovala agentúra Bloomberg.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O reakciu prosil aj ukrajinský minister

Po naliehavom stiahnutí dodávok elektroniky na územie Ruska volal ešte pred pár dňami aj ukrajinský podpredseda vlády a minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov. Ten na sociálnej sieti Twitter zverejnil aj otvorený list, ktorý bol zaslaný aj priamo podpredsedovi spoločnosti Samsung, Han Jong-hee.

Koniec koncov, aj takéto volanie po čiastočnej pomoci možno ovplyvnilo rozhodnutie juhokórejskej spoločnosti. Tá nakoniec požiadavke vyhovela a zároveň ohlásila aj pomoc pre utečencov a región. Spoločnosť údajne poskytne až 6 miliónov amerických dolárov, vrátane spotrebnej elektroniky v hodnote 1 milión dolárov. Poskytne aj dobrovoľné dary, ktoré sú priamo od zamestnancov spoločnosti.

„Myslíme na každého, koho to zasiahlo a našou prioritou je zaistiť bezpečnosť všetkých našich zamestnancov a ich rodín. Plánujeme aktívne podporovať humanitárne úsilie v celom regióne, vrátane pomoci pre utečencov,“ uviedla spoločnosť Samsung vo svojom vyhlásení.

Ukončenie lodnej prepravy do ruských prístavov

Rozhodnutie spoločnosti však podporili aj ďalšie dôležité udalosti. Po eskalácii napätia a uvalených sankciách na Ruskú federáciu totižto bolo ohlásené aj pozastavenie všetkých operácií v ruských prístavoch zo strany viacerých lodných spoločností. Na sankcie reagovali giganti ako MSC a Maersk. Tí, pochopiteľne, zohrávajú veľkú úlohu aj v prípade dodávok spotrebnej elektroniky do celého sveta ako aj Ruska. Ukončenie nákladnej dopravy do Petrohradu oznámila aj kľúčová spoločnosť Hyundai Merchant Marine. Ide o juhokórejského lodného prepravcu, ktorý je hlavnou spojkou spoločností Samsung, LG a Hyundai medzi Južnou Kóreou a Ruskom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre