Rýchlosť internetu sa práve zvýšila 4,5 milióna krát

Autori vo svojej novej štúdii demonštrujú budúcnosť optického internetu.

internet
Zdroj: Pixabay.com (Fotocitizen)

Výskumníkom z Aston University sa v rámci experimentov podarilo poslať dáta rýchlosťou, ktorá je o 4,5-miliónovkrát vyššia, ako rýchlosť bežného domáceho internetu. 

Takúto vysokú rýchlosť dosiahli tým, že použili špecifické vlnové pásma, ktoré sa zatiaľ ešte nepoužívajú v optických systémoch. Autori v práci dokázali poslať dáta rýchlosťou závratných 301 terabitov za sekundu, pomocou jedného štandardného optického vlákna. Len pre porovnanie, bežné komerčné internety majú rýchlosť okolo 69 megabitov za sekundu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes spoločnosť kladie veľké požiadavky na prenos dát a očakáva sa, že v blízkej budúcnosti náš dopyt porastie. Výskumníci preto hľadajú technológie, ktoré by dokázali udržať krok s našimi požiadavkami. Optické vlákna sú drobné sklenené valce zo skla, ktoré prenášajú informáciu pomocou svetla.  

Ak ale použijeme nové vlnové pásma, ktoré štandardné optické systémy ešte nepoužívajú, potom môžeme poslať aj cez štandardný kábel tak obrovské množstvo dát. Odlišné vlnové pásma sú v tomto prípade ekvivalentom odlišných farieb svetla, ktoré sa posielajú cez optický kábel.  

V rámci štúdie autori vybudovali nové zariadenie, ktoré nazvali optický zosilňovač. K tomu vyrobili aj špecifický optický ekvalizér. Dokopy im tieto zariadenia dovolili využiť nové vlnové dĺžky. 

“Vo všeobecnosti povedané, dáta sme poslali cez optické vlákno, ktoré sa používa v domácich internetoch. Popri tradičných C a L pásmach sme však použili aj dve ďalšie spektrálne pásma, ktoré označujeme ako E a S pásma. Tieto pásma sme nemuseli využívať, pretože C a L pásma dokázali dodať potrebnú kapacitu,” vysvetľuje doktor Ian Phillips, jeden z autorov štúdie.  

Budúcnosť komunikačných technológií

Už niekoľko rokov výskumníci pracovali na optických zosilňovačoch, ktoré by dokázali pracovať v E pásme. Toto pásmo sa nachádza vedľa C pásma, no má približne trojnásobnú šírku. Pred vývojom tohto zariadenia sa neobjavili výskumy, v rámci ktorých vedci dokázali emulovať E pásmo kontrolovaným spôsobom.  

Nová štúdia predstavuje prelomový úspech. Ten podľa slov autorov ukazuje, aké kritické je posúvanie technológie optických vlákien. V budúcnosti môžu tieto pokroky priniesť revolúciu v oblasti komunikačných sietí a rýchlejšieho a spoľahlivejšieho posielania dát.  

Používanie ďalších pásiem zároveň predstavuje ekologickejšie riešenie. Vďaka výskumu nemusíme inštalovať nové optické vlákna alebo káble, no namiesto toho vieme použiť existujúcu infraštruktúru. Tým zvýšime kapacitu dát, ktoré môže už existujúca sieť posielať a tým predĺžime životnosť a užitočnosť už existujúcej optickej siete.  

Autori štúdie pracujú na svojom systéme aj naďalej. V rámci svojej práce preukázali, že môžeme cez bežné optické vlákna posielať dáta obrovskou rýchlosťou. Ďalšie kroky budú smerovať k uplatneniu tejto technológie v reálnom svete. Výsledky štúdie ale zatiaľ vyzerajú veľmi sľubne.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre