SpravodajstvoVeda a výskum

Rýchle rádiové signály patria k najväčšej záhade vesmíru. Vedcom sa podarilo odhaliť dôležitú stopu

Ide o nepredvídateľné javy, výskumníci však našli prípad, opakujúci sa v pravidelných vzorcoch

Jedna zo základných charakteristík záhadných, rýchlych rádiových signálov je, že sú nepredvídateľné. Vystrelia naprieč kozmom bez vzorca, či dôvodu, vďaka čomu sú nesmierne ťažké na preskúmanie.

Vedcom sa po prvýkrát podarilo natrafiť na rýchly rádiový signál, ktorý sa opakuje v pravidelnom cykle. Každých 16 dní vysiela signál, s názvom FRB 180916.J0158+65, v pravidelných vzorcoch. Po dobu 4 dní vysiela do vesmíru každé dve hodiny a následne sa 12 dní neozve. Potom sa celý proces opakuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia z Kanady pozorovali tento signál viac než 1 rok, no zatiaľ nevedia, čo by mohol znamenať. Mohlo by ísť len o ďalšiu časť zložito prepletených signálov. Je ľahké byť týmito signálmi pohltený, nakoľko ide o najväčšiu vesmírnu záhadu. Ide o krátke dávky radiácie v rádiovom spektre, ktoré trvajú len niekoľko milisekúnd. Do vesmíru môžu vypustiť energiu, rovnajúcu sa stovkám miliónov Sĺnk.

Vystopovať ich môžeme do cudzej galaxie, no to vedcov neposunulo ani o kúsok bližšie k odhaleniu ich podstaty.

„Objavenie rýchleho rádiového signálu, ktorý sa opakuje, je dôležitou stopou na ceste k odhaleniu toho, o čo vlastne ide,“ popísal vo svojom výskume jeden z vedcov.

Tento konkrétny signál je len jeden z mála, ktorý sa podarilo vystopovať do galaxie, vzdialenej 500 miliónov svetelných rokov od nás. Nachádza sa v priestore, kde sa formujú hviezdy, tým pádom vedci vylúčili, že by prišiel zo supermasívnej čiernej diery. Nevylučujú však, že jeho zdrojom je čierna diera menších rozmerov.

Taktiež sa vedci pohrávajú s myšlienkou, že sa môže ísť o ojedinelý objekt vo vesmíre, ako napríklad magnetar, alebo röntgenový pulzar (pozn. redakcie: typy hviezd). Zatiaľ však vedcom neostáva nič iné, len pokračovať v pozorovaní týchto zvláštnych signálov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close