Rýchle potvrdenie novej sústavy odhalilo najmenej dve planéty podobné Zemi: Nachádzajú sa hneď vedľa nás

Astronómovia z technologického inštitútu MIT opisujú planéty ako ideálne testovacie objekty pre ďalšie výskumy.

Vedci z inšititútu MIT objavili najmenej dve planéty, podobné Zemi
Zdroj: NASA

Astronómom z technologického inštitútu MIT sa podarilo objaviť novú hviezdnu sústavu, ktorá sa nachádza hneď vedľa nás. Označuje sa ako HD 260655 a leží od Zeme 33 svetelných rokov. Ide o prvú sústavu v našom susedstve, okolo ktorej obieha niekoľko planét, píše portál inštitútu.

Astronómovia predpokladajú, že okolo malého a chladného červeného trpaslíka obiehajú najmenej dve skalnaté planéty. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že majú veľkosť Zeme, s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú schopné podporovať život. Nachádzajú sa totiž príliš blízko pri hviezde, čo znamená, že povrch planét má príliš vysokú teplotu na to, aby na ňom mohla existovať voda.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stále však ide o významný objav, a to hlavne kvôli vzdialenosti sústavy. Jej relatívna blízkosť umožní astronómom lepšie preskúmať planéty a zistiť, či majú atmosféru.

„Jasnosť hviezdy nám umožňuje študovať potenciálne atmosféry oboch exoplanét, preto sa novoobjavená sústava radí medzi najlepšie ciele pre tento druh výskumu,“ vyjadrila sa Michelle Kunimoto z inštitútu Kavli, spadajúceho pod MIT.

Vedecký tím označil obe planéty ako „fantastické testovacie objekty“. V nasledujúcich pozorovaniach a výskumoch sa pokúsia zistiť, či planéty majú atmosféru a ak áno, budú pátrať po prchavých látkach v atmosfére a potenciálnom živote, a to aj napriek tomu, že podmienky nie sú práve najprívetivejšie.

Množstvo projektov sa venuje pátraniu po mimozemskom živote, no všetky sa snažia vychádzať z toho, čo nám je známe. Keďže Zem je momentálne jedinou planétou schopnou podporovať život, vedci sa svoje snahy snažia usmerniť na exoplanéty, ktoré sa Zemi podobajú. Iný „tábor“ vedcov ale hovorí, že život za hranicami sústavy sa môže od toho nášho diametrálne líšiť a pátrať len po planétach podobných Zemi, je v tomto prípade zväzujúce.

Rýchle potvrdenie dvoch pevných exoplanét

Sústavu HD 260655 objavil satelit TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Stellite), ktorý pátra po nových planétach prostredníctvom takzvanej tranzitnej metódy. Ak planéta alebo iný objekt, prejde popred hviezdu okolo ktorej obieha, jas hviezdy sa zníži. Ak sú poklesy jasnosti pravidelné, astronómovia si môžu byť istí, že okolo hviezdy niečo obieha.

Satelit TESS označil dva objekty ako „objekty záujmu“, čo v tomto prípade značilo dve potenciálne exoplanéty. V bežných prípadoch vedci naplánujú ďalšie pozorovania, ktoré buď potvrdia alebo vyvrátia existenciu novej planéty. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov. V prípade dvoch objektov zo sústavy HD 260655 sa tento proces značne urýchlil a to vďaka archívnym dátam.

Planéta bližšie k červenému trpaslíkovi váži približne dvojnásobok Zeme, zatiaľ čo tá vonkajšia je trikrát hmotnejšia ako naša planéta. Astronómovia zároveň predpokladajú, že teplota povrchu vnútornej planéty sa môže pohybovať okolo 430 stupňov Celzia. Teplota vonkajšej planéty má podľa odhadov 283 stupňov Celzia.

Obe planéty sú teda horúce na to, aby na ich povrchu mohla vzniknúť voda. Astronómovia však predpokladajú, že v sústave môžu existovať aj ďalšie planéty s lepšími podmienkami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre