Existujú exoplanéty, kde je život tak bohatý, ako na Zemi? Odpoveď vás nepoteší

Čo je potrebné na to, aby na exoplanéte vznikol život, podobný tomu pozemskému?

Život
Zdroj: YouTube(Discovery UK)

Za posledných pár rokov sa astronómom podarilo objaviť množstvo planét, ktoré sa nachádzajú mimo našej Slnečnej sústavy. Tieto planéty sa označujú ako Extrasolárne a objavili sme ich už viac ako 4-tisíc, píše portál Science Focus.

Niektoré planéty sú skalnaté, a nachádzajú sa v takzvanej obývateľnej zóne. Obývateľná zóna je vzdialenosť od hviezdy, kde sa nachádzajú ideálne teploty. V tomto regióne môže na povrchu planéty existovať voda. Ak by sa planéta nachádzala od hviezdy ďalej, voda by zamrzla a ak by sa nachádzala bližšie, voda by sa vyparila. Ak sa exoplanéta nachádza v obývateľnej zóne, existuje šanca, že môže mať vhodné podmienky pre život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z University of Naples však prišli na to, že žiadna z planét, ktoré spĺňajú podmienky, nemá vhodné prostredie na to, aby dokázala vytvoriť biosféru, akú máme na Zemi. Biosféra je oblasť, ktorá je obývaná všetkými živými organizmami našej planéty. Analýza vedcov je založená na určení podmienok, ktoré sú potrebné na naštartovanie fotosyntézy. Fotosyntéza je mechanizmus, ktorý rastliny využívajú na to, aby oxid uhličitý a slnečné svetlo premenili na kyslík.

Ak exoplanéta nemá vhodné podmienky na to, aby vznikla fotosyntéza, existuje len naozaj malá šanca na to, že sa na planéte vytvorí komplexný život, aký môžeme vidieť u nás na Zemi. Hlavnou podmienkou je podľa vedcov množstvo energie, ktoré sa na planétu dostane od jej domovskej hviezdy. Podľa ich záverov sú hviezdy s teplotou o polovicu menšou od Slnka, schopné dodať dostatok energie v správnych vlnových dĺžkach. Tým Naštartujú proces fotosyntézy. To sa nazýva fotosynteticky aktívna radiácia.

Život v iných sústavách

Exoplanéty, ktoré sa nachádzajú na obežných dráhach okolo červených trpaslíkov nedostávajú dostatok energie na to, aby sa na ich povrchu rozbehla fotosyntéza. Naopak, ak sa planéta nachádza na obežnej dráhe okolo jasnejšej hviezdy, ako Slnko, môže dostať vhodné množstvo radiácie. Problém je ale ten, že jasnejšie hviezdy žijú oveľa kratšie ako Slnko a komplexný život sa nestihne vyvinúť.

„Červené trpaslíky sú najrozšírenejším typom hviezd v našej galaxii. To znamená, že výsledky nášho výskumu poukazujú na to, že pozemské podmienky nie sú vo vesmíre tak rozšírené, ako sme si mysleli,“ vyjadril sa autor štúdie, Giovanni Covone.

Spomedzi 4-tisíc objavených exoplanét existuje len jedna, ktorá dostáva dostatočné množstvo energie na to, aby sa na jej povrchu dokázala vytvoriť bohatá biosféra. Touto planétou je Kepler-442b, ktorá sa od Zeme nachádza 1200 svetelných rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre