SpravodajstvoTechnológie

Rusko vyvinulo balistickú raketu, ktorá je schopná letieť 27-krát rýchlejšie ako zvuk

Rusko ako prvá krajina na svete vyvinula raketu „Avangard“, ktoré je schopná letieť 27-krát rýchlejšie ako zvuk. V súčasnosti je takmer nezastaviteľnou.

Vývoj jednoducho nezastavíme, a to ani v prípade zbraní. Zahraničný portál apnews priniesol správy o tom, že Rusko, ako prvá krajina na svete, vyvinula zbraň schopnú letieť 27-krát rýchlejšie ako zvuk.

Avangard

Novú zbraň, na ktorej pracovali viaceré svetové veľmoci, vrátane Spojených štátov, sa podarilo vyvinúť Rusku ako prvej na svete. Jedná o nadzvukovú balistickú raketu, ktorá na rozdiel od „bežných“ rakiet, ktoré sledujú preddefinovanú trasu, odlišuje schopnosťou  robiť ostré manévre na ceste k cieľu. To je aj dôvodom, prečo je ťažko zastaviteľnou rôznymi obrannými mechanizmy v dôsledku čoho, protiraketové systému sú takmer zbytočnými, píše portál apnews.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruský líder poznamenal, že Avangard je navrhnutý s použitím nových kompozitných materiálov, aby odolali teplotám až do 2 000 ° C, ktoré sú výsledkom preletu atmosférou pri nadzvukových rýchlostiach.

Podľa dostupných informácií je nový typ rakety schopný letieť 27-krát rýchlejšie ako zvuk a zároveň niesť jadrovú zbraň až do váhy 2-megatón.

Rusko sa stalo tak prvou krajinou na svete, ktorá je vybavená nadzvukovými zbraňami takýchto rozmerov. Ruský prezident zároveň dodal, že jeho krajina prvýkrát je vedúcou krajinou vo svete vo vývoji nových typov zbraní, na rozdiel od minulosti, kedy krajina doháňala hlavne USA.

Podľa správy uverejnenej portálom apnews Rusko v priebehu minulého mesiaca demonštrovalo raketu Avangard aj americkým inšpektorom, v rámci programu zabezpečenia transparentnosti v rámci Zmluvy o jadrových zbraniach s USA.

V súčasnosti viacero krajín, na čele s Američanmi rozmýšľajú nad tým, ako sa je možné brániť proti tomuto typu rakiet. Jednou z úvah je umiestnenie vrstvy senzorov v ramci vesmíru, pomocou ktorých by bolo možné identifikovať nepriateľské rakety. Administratíva tiež plánuje študovať myšlienku vytvorenia interceptorov vo vesmíre, aby USA mohli zasiahnuť prichádzajúce nepriateľské rakety počas prvých minút letu, keď pomocné motory stále horia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close