Rusko vo vzťahu k Číne a Huawei nebude robiť žiadne zmeny, hoci vzťahy USA a východu nie sú ideálnymi

"Nechápem, ako by Rusko mohlo mať úžitok z obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom..."

Huawei sankcie USA
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), koláž Vosveteit.sk

Aktuálne napäté vzťahy medzi USA a Čínov zasiahli hlavne spoločnosť Huawei, ktorej sú pod kolená hádzané v pravidelných intervaloch nové a nové polená. Odhliadnuc od problémov so smartfónmi, celá situácia vyústila až do toho, že Američania vylúčili z možného budovania 5G sietí čínskeho technologického giganta, pričom kroky USA sa rozhodlo nasledovať niekoľko ďalších krajín. Napríklad Austrália, Veľká Británia a ďalšie.

Rusko nebude nasledovať USA

Portál Reuters poukazuje na slová Sergeia Lavrova, ktorý riadi ruské Ministerstvo zahraničných vecí, ktorý hovorí, že sú na prípadnú spoluprácu s Čínou a jej spoločnosťou Huawei v spojitosti s budovaním 5G sietí pripravení. Portál konkrétne píše:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rusko je pripravené spolupracovať s Čínou a jej spoločnosťou Huawei Technologies Co na technológii 5G, ktorú sa Moskva v súčasnosti snaží rozvíjať.“

Lavrov v minulosti povedal, že konflikt medzi USA a Čínou nie je v ich záujme, pričom ich vzťah smerom k Číne sa nebude nijako meniť.

„Nechápem, ako by Rusko mohlo mať úžitok z obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. V tomto prípade nezískame žiadny úžitok, ani vo vzťahoch s Európskou úniou, ani vo vzťahoch s Indiou, ktoré sú tradične priateľské a nedobytné.“ „Závisí to od aktuálnej situácie a neočakávam žiadne zmeny,“ uviedol Lavrov počas online stretnutia Primakovských čítaní, ktoré zorganizovala Interfax a Inštitút svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied.

Lavrov ďalej dodal:

Celkovo zhoršenie vzťahov medzi USA a Čínou „nespĺňa naše záujmy ani záujmy Európskej únie a ďalších krajín,“ uviedol Lavrov. „Keď hovoríme o Európskej únii, obchodný obrat Číny – EÚ je úplne porovnateľný s obchodným obratom medzi Čínou a Spojenými štátmi,“ uviedol.

Sankcie voči Huawei nie sú len o budovaní 5G sietí

Aktuálne spoločnosť Huawei nemôže odoberať od amerických dodávateľov tovary a služby, zároveň je v niektorých oblastiach obmedzené aj ich dodávanie zo strany Huawei smerom do USA. Okrem iného aktuálne sankcie obmedzujú odoberanie služieb aj od spoločností, ktoré využívajú na výrobu svoju produktov technológie amerického technológie. To je aj jeden z dôvodov, prečo Huawei nemôže odoberať procesory od spoločnosti TSMC.  Takmer všetka obchodná kooperácie s americkými firmami vrátane spoločností, ktoré využívajú amerického technológie, musí byť zo strany USA licencovaniu.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre