Rusko si posvietilo na amerických gigantov. Spoločnostiam Google a Meta vystavili úrady mastné pokuty

Moskovský súd siahol po pokutách vo výške odvíjajúcej sa od príjmov spoločností v krajine. Pohybujú sa tak v desiatkach miliónov eur.

rusko pokuta pre google meta facebook
Zdroj: Pixabay, Vosveteit.sk (úprava)

Po „smiešnych“ pokutách zo strany ruských úradov z jesene tohto roka si Rusko ešte detailnejšie posvietilo na praktiky amerických technologických gigantov ako Google a Meta (Facebook). Jesenné pokuty udelené priamo vládnym úradom známym ako Roskomnadzor zrejme spomínaným spoločnostiam oči dostatočne neotvorili. Obe spoločnosti podľa najnovšieho rozhodnutia moskovského súdu totižto opätovne nedokázali postupovať v súlade so zákonom. Pre opakované porušenie zákona im tak súd vytýčil netradične vysoké pokuty, informuje portál Gizchina.com.

Platformy nedokážu odstrániť ilegálny obsah

Spoločnostiam Google a Meta bolo už v minulosti zo strany vládnych úradov vyčítané, že zo svojich platforiem nedokážu odstraňovať ilegálny obsah (pozn. redakcie: obsah ilegálny z pohľadu ruských zákonov). V predošlých situáciách však boli pokuty priam smiešne. Z pokút cca 390 000 eur pre spoločnosť Google či dokopy zhruba 790 000 eur pre spoločnosť Meta si zrejme ani jeden z gigantov príliš ťažkú hlavu nerobil. Tentokrát však ruské súdy po prvýkrát siahli po novom spôsobe vypočítania pokuty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pre spoločnosti, ktoré systematicky odmietajú dodržiavať zákonné požiadavky, zvažujeme otázku udelenia vysokých pokút. Okrem toho zvážime aj iné spôsoby presadzovania práva,“ uviedol ešte v septembri vládny úrad Roskomnadzor v reakcii na udelenie nízkych pokút pre americké technologické spoločnosti.

Pokuty odvíjajúce sa od príjmov v Rusku

Súdy v tomto prípade siahli po novom nástroji výpočtu pokút, na ktorý už v minulosti upozorňoval spomínaný vládny úrad Roskomnadzor. Ten ešte v októbri uviedol, že v prípade neodstránenia ilegálneho obsahu hrozí technologickým gigantom ďalšia pokuta vo výške od 5% až 20% ich príjmov v krajine. V tomto prípade však súdy nesiahli po úplne vrchnej hranici. Spoločnostiam tak boli udelené pokuty vo výške 7,2 miliardy rubľov, čiže cca 86 miliónov eur v prípade spoločnosti Google a 2 miliardy rubľov, čo predstavuje takmer 24 miliónov eur v prípade spoločnosti Meta.

Boj na dlhé lakte

Súboj ruských súdov a amerických technologických spoločností nie je vôbec taký jednoduchý a jednoznačný, ako v prípade iných krajín. Giganti ako Meta a Google totižto nemajú v Rusku oficiálne sídla ako napríklad v prípade európskych krajín. Spoločnosti využívajú rôzne formy zastupiteľských spoločností, čo ruským súdom a exekútorom zväčša zamedzuje siahať po majetku. Takéto zastúpenia totižto buď žiadne majetky nemajú alebo nie sú dostatočne právne preukázateľné. V prípade neuhradenia udelených pokút tak budú musieť ruské úrady siahnuť po alternatívnych riešeniach sankcií. Treba mať na pamäti, že v hre môže byť aj prípadné zablokovanie služieb. Takáto forma sankcií však zrejme bude na úplne poslednom mieste.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre