Rusko sa sťažuje, že čelí bezprecedentným kybernetickým útokom. Priznáva, že na vine ja vojna na Ukrajine

Rusko priznáva, že dôvodom kybernetických útokov namierených na ich krajinu, je vojna na Ukrajine.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Rusko potom, ako napadlo nášho východného suseda, sa stalo najviac hackovanou krajinou na svete. Dopomohli k tomu bezpochyby aj hackeri zo skupiny Anonymous, ktorí krátko potom, ako Kremeľ napadol Ukrajinu, oznámili, že sa zapájajú do konfliktu s cieľom, aby pomohli Ukrajincom na kybernetickom fronte.

Kremeľ ale dlho popieral, že by im kybernetické útoky robili vrásky na čele. To sa ale neskôr zmenilo. Ešte v prvej polovici júna, Putinov režim obvinil Ukrajinu a Západné krajiny z kybernetických útokov. Zároveň uviedol, že útoky nezostanú bez povšimnutia, pričom pohrozil, že môžu prerásť aj do vojenského konfliktu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusko priznáva, že čelí kybernetickým útokom veľkého rozsahu

Ruská spravodajská agentúra TASS najnovšie prináša vyjadrenie Nikolay Murashovova, ktorý je zástupcom riaditeľa Národného koordinačného centra pre počítačové incidenty. Ten uviedol, že krajina čelí bezprecedentným kybernetickým útokom veľkého rozsahu.

„V súčasnosti sa vedie bezprecedentná kampaň veľkého rozsahu, ktorá je namierená proti Rusku v informačnom priestore v dôsledku špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine,“ povedal Murašov na plenárnom zasadnutí Infofóra v Soči.

Murašov ďalej uviedol, že denne zaregistrujú v priemere 200 kybernetických útokov, ktoré sú vedené z celého sveta a sú dobre koordinované. Kybernetické útoky sú väčšinou zamerané na narušenie IT infraštruktúry a získanie prístupu k počítačovým systémom v organizáciách a podnikoch v rôznych sférach, doplnil.

Agresor sa tvári ako obeť…

Záverom treba uviesť, že ruskí predstavitelia sa len málokedy vyjadrujú, že „niečo nefunguje“, alebo niečo nezvládajú. Murašov sa zjavne snaží dostať Rusko do pozície obete a presvedčiť miestne publikum, že im hrozí zo strany Ukrajiny a Západu nebezpečenstvo.

Rovnako treba uviesť, že v Rusku panuje prísna cenzúra a kontrola informácií, ktoré sú publikované miestnymi médiami v súvislosti s vojnou. Média nemôžu publikovať iné správy o vojne, ako sú tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych ruských zdrojov. Tak isto majú prísne zakázané označovať konflikt na Ukrajine, ako akt vojny, či invázie. Miestny cenzorský úrad dokonca zablokoval viacero populárnych VPN služieb, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru. Zároveň zablokoval Rusom prístup i k viacerým sociálnym sieťam vrátane Facebooku. Netreba zabúdať ani na informačnú vojnu, ktorú vedie Rusko proti Západu. Ešte začiatkom mája Briti odhalili trolliu farmu Rusov, ktorá operuje z Petrohradu a bagatelizuje vojnu.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Anonymous uviedli, že kým neopustí Ukrajinu posledný ruský vojak, tak v kybernetických útokoch budú pokračovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre