Rusko pridáva viacero populárnych aplikácií na „čiernu listinu“. Tieto západné aplikácie dostávajú stopku!

Na čiernu listinu sa dostali najmä západné aplikácie. Viacero organizácií ich má zakázané používať.

WhatsApp_smartfon v ruke
Zdroj: flickr.com (Avansa regio Gent vzw) (CC BY-NC 2.0)

Nie je žiadnym tajomstvom, že aplikácie v našich telefónoch sú doslova hltačmi dát. Mnohé aplikácie sledujú nielen našu online aktivitu, ale aj to, čo práve robíme a kde sa nachádzame. Vedia to aj štáty. No potom, ako vypukla vojna u nášho východná suseda, táto problematika je oveľa viac na pretrase ako inokedy. Dôvodom sú obavy z možné zneužitia informácií, ktoré by mohli uniknúť prostredníctvom aplikácií.

Nedávno šéf známej platformy WhatsApp prišiel s tvrdeniami, že Telegram nie je tak bezpečný, ako sa tvári. Argumentoval hneď viacerými dôvodmi. Za prvé, funkcia end-to-end šifrovania je predvolene vypnutou. A za druhé, nikto vlastne riadne nevie, ako funguje šifrovanie správ v službe Telegram. Zároveň sme mohli byť v minulosti svedkami, ako bola zneužitá ruskými orgánmi komunikácia z Telegramu ako zbraň proti aktivistom, ktorí poukazovali na nedostatky vládneho aparátu. Preto otázka, či je šifrovanie správ v Telegrame skutočne šifrované, je na mieste.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusko vydalo zákaz na používanie viacerých aplikácií

No zdá sa, že podobné obavy, že by aplikácie mohli špehovať obyvateľov a organizácie v Rusku, má aj Kremeľ. Dôvodom je, že miestny cenzorský úrad, Roskomnadzor, zakázal používanie viacerých komunikačných aplikácií naprieč krajinou. Opatrenie sa dotýka ale organizácií, ktoré plnia vládnu úlohu alebo poskytujú verejné služby, štátne spoločnosti a spoločnosti, v ktorých je 50% (alebo viac %) vlastníkom štát. Znamená to, že obmedzenia sa nedotýkajú bežných Rusov.

„Zákon stanovuje zákaz pre niekoľko ruských organizácií na používanie zahraničných poslov (informačné systémy a počítačové programy vo vlastníctve zahraničných osôb, ktoré sú navrhnuté a (alebo) používané na výmenu správ,..“, uvádza v tlačovej správe Roskomnadzor.

O ktoré aplikácie ide, ktoré cenzorský úrad zakázal?

Ako asi tušíte, tak medzi aplikáciami nájdeme hlavne západné aplikácie, ako je napríklad WhatsApp, Viber, Microsoft Team a ďalšie. Na zoznam zakázaných aplikácií sa dostal prekvapivo aj Telegram. Nižšie si môžete pozrieť zoznam aplikácií, ktoré časť organizácií pôsobiacich v Rusku nemôže používať. Je ich celkovo 9.

  1. Discord;
  2. Microsoft Teams;
  3. Skype for Business;
  4. Snapchat;
  5. Telegram;
  6. Threema;
  7. Viber;
  8. WhatsApp;
  9. WeChat.

Novelizácia zákona o informáciách, informačných technológiách a ochrane informácií je platná od včerajšieho dňa, teda 1. marca 2023.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre