Rusko pravdepodobne nahradí Wikipédiu vlastnou verziou internetovej encyklopédie
Ruský prezident Vladimír Putin chce nahradiť Wikipédiu novou internetovou encyklopédiou, ktorá by ľuďom poskytla dôveryhodnejšie informácie.
Ruský prezident Vladimir Putin chce spustiť novú online encyklopédiu, pretože Wikipedia je podľa jeho slov „nespoľahlivá a mala by byť vymenená.“ Informovala o tom agentúra Reuters. Vďaka tomuto ťahu budú môcť ľudia nájsť na internete vierohodné zdroje, ktoré budú neustále aktualizované. Už minulý mesiac navrhol, aby bola ľudovo-financovaná Wikipedia nahradená elektronickou verziou Veľkej ruskej encyklopédie, nasledovníka hlavnej encyklopédie Sovietskeho zväzu.
„Dostupné a pravdivé zdroje by boli dostupné vo vierohodnej a modernej forme,“ povedal pred mesiacom Vladimír Putin.
V roku 2015 vláda nakrátko zablokovala ruskú verziu Wikipedie kvôli článku, ktorý poskytoval informácie o marihuane, ako odpoveď na legislatívu, zakazujúcu stránky s drogovým obsahom. Moskva taktiež zaviedla tvrdšiu kontrolu pre ruskú časť internetu, aby mohli fungovať aj v prípade odstrihnutia od vonkajšej infraštruktúry. Veľká ruská encyklopédia je už dostupná v základnej elektronickej verzii.
Vláda taktiež sprevádzkuje národné výskumné a vzdelávacie centrum, ktoré bude spravovať túto novú elektronickú encyklopédiu. Rozhodnutie podpísal premiér Dmitry Medvedev. Náklady na rozbehnutie novej internetovej encyklopédie by sa mali pohybovať okolo 2 miliárd rubľov ( 28-miliónov eur), uviedol Sergei Kravets, editor pre novú encyklopédiu.
Kremeľ zasahuje
Podľa stránky Futurism.com sa jedná o ďalší zásah Kremľa do informácií, ku ktorým majú ruskí občania prístup. Na začiatku roka ohlásili plány, hovoriace o odpojení krajiny od internetu, aby mohli otestovať svoju bezpečnosť proti kyberútokom. V roku 2017 zase ohlásili, že do roku 2020 budú všetok pohyb na internete spravovať lokálne, nezávisle od zvyšku sveta. Iní zas vidia v plánoch Kremľa väčšiu kybernetickú bezpečnosť a sebestačnosť.
Plán na odstávku internetu má plnú podporu prezidenta Putina. Nápad mohol byť inšpirovaný Čínou, ktorá zaviedla takzvaný „Veľký čínsky firewall“, ktorý zamedzil prístup k viacerým stránkam, vrátane služieb spoločnosti Google. Ak k odstávke nedôjde, Rusko bude monitorovať a filtrovať zakázaný obsah, a ak by náhodou niekto krajinu od internetu odstrihol, stále budú môcť normálne fungovať. Zatiaľ musia nájsť spôsob, ako by, v rámci testu, odstrihli celé Rusko zo siete a malo to minimálny dopad na spotrebiteľov, či vládne agentúry.
Komentáre