SpravodajstvoVesmír

Rusko chce na Mesiaci pristáť ešte v tomto roku, potvrdil Putin. Chystá sa návrat ešte sovietskeho programu Luna?

Po boku nepríjemných správ z vojny na Ukrajine prichádza z Ruska ďalšia nečakaná správa. Rusko plánuje v tomto roku veľkú vesmírnu misiu.

Rusko sa môže do dejín vesmírnych misií mieriacich na Mesiac zapísať po dlhých 46 rokoch. Toľko času uplynulo od poslednej ruskej misie, ktorá to mala namierené k nášmu prirodzenému satelitu. Existenciu a pokročilé štádium príprav najnovšej misie na Mesiac len nedávno potvrdil priamo prezident Vladimir Putin. Správy o novej misii prichádzajú pomerne nečakane. Ešte viac vás však zarazia, ak uvidíte očakávaný dátum štartu tejto misie.

Nečakané správy z Ruska

Ako informuje portál The Moscow Times (via Futurism.com), že Vladimir Putin oznámil ďalšiu misiu bez ľudskej posádky, ktorej cieľom bude pristátie na Mesiaci. Uviedol tak počas utorkovej návštevy kozmodrómu Vostočnyj. „Musíme sa úspešne postaviť výzvam prieskumu vesmíru,“ uviedol Putin. Počas vyhlásenia načrtol aj budúcnosť ruských vesmírnych technológií. Rusko podľa jeho slov musí pokračovať v prácach na „vesmírnej lodi novej generácie“, ako aj na jadrovej vesmírnej technológii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štart naplánovaný už v auguste, na realitu si však musíme počkať

Luna 25 by mala byť po niekoľkých desaťročiach ďalšou ruskou sondou, ktorá sa pokúsi o pristátie na Mesiaci. Podľa momentálnych plánov by mala byť misia Luna 25 pripravená na štart ešte v tomto roku. Aspoň tak by si to zrejme predstavoval samotný Putin, ktorý očakáva ukončenie do 3. štvrťroka tohto roku. Štart misie je aktuálne stanovený na 22. augusta, no je naozaj otázne, či sa štart misie neodloží. I keď si možno niektorí po prečítaní riadkov vyššie povedia, že „veľké“ Rusko opäť dokázalo predčiť Západ, nie je dôvod na veľké oslavy… S misiami putujúcimi na Mesiac sa už desaťročia trápia všetky svetové veľmoci.

Veľký otáznik nad ambicióznym plánom Ruska

Mesačný program Luna sa s Ruskom ťahá ešte od čias Sovietskeho zväzu. Konkrétne misia Luna 25 bola plánovaná už v minulej dekáde. Jej prvotný dátum spustenia bol rok 2016. Pochopiteľne, problémy s vývojom oddiaľujú štart celej misie, podobne ako v prípade programu Artemis na strane americkej NASA. I keď sa na oboch „stranách“ mieri do finále, preteky o prvého z tejto dvojice na Mesiaci v novom tisícročí sú stále v hre. Pred obrazom dnešnej geopolitickej situácie a stále zhoršujúcu sa situáciu pre Rusko z hľadiska dodávok kľúčovej elektroniky však nemožno zatvárať oči. Splnenie ambiciózneho plánu bude pre Roskosmos určite veľkým orieškom a ďalšie posunutie misie by nebolo žiadnym prekvapením.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close