SpravodajstvoVeda a výskum

Rusko ako samostatná planéta? Toto video vám ukáže nový pohľad na tie najväčšie krajiny sveta

Španielsky 3D animátor ponúka divákom netradičné pohľady na svet okolo nás

Ľudí fascinuje porovnávanie veľkostí. Dôkazom je množstvo videí na YouTube, ktoré nám ukazuje veľkosti mesiacov, planét, hviezd, alebo čiernych dier, či galaxií. Práve takýto typ videí nám ukazuje nepredstaviteľnú rozlohu vesmíru a dáva nám akýsi pocit malosti. Porovnávacie video používateľa MetaBallStudios sa však pozerá na našu Zem a vesmír z úplne iného uhla pohľadu.

Ako by vyzerali jednotlivé krajiny ako planéty? Rovnakú otázku si kládol aj španielsky 3D animátor Alvaro, píše portál Nerdist. Vo videu môžete vidieť jednotlivé krajiny, zoradené podľa ich rozlohy. Neuvidíte síce každú krajinu, ktorá na zemeguli existuje, avšak vo videu sú spomenuté aspoň tie najväčšie.

Ako prvá krajina sa objavuje Vatikán, so svojou drobnou rozlohou. Jednotlivé „planétky“ sa zväčšujú len postupne, avšak ak sa zameriate na rozdiely v ich rozlohe, je to až zarážajúce. Príkladom môže byť aj Rusko, ktoré je približne 3-milióny krát väčšie ako Monako. Keď sa pozrieme na krajiny vo forme planéty, otvára sa nám jedinečný pohľad na ich skutočnú rozlohu. Pre porovnanie, USA, Čína a Kanada sa od seba líšia len niekoľko stotisíc metrov štvorcových, je to však Kanada, ktorá svojou rozlohou prekonáva obe svetové veľmoci. Ak ale ostaneme pri Rusku, najväčšej krajine sveta, zistíme, že jej rozloha by sa mohla rovnať s rozlohou Mesiaca. Vďaka tomu môžeme lepšie pochopiť to, aká je naša planéta obrovská.

YouTube kanál MetaBallStudios toho ponúka oveľa viac. Na tomto kanály nenájdete len porovnanie jednotlivých krajín, ale napríklad aj porovnanie veľkostí futuristických vesmírnych lodí, ktoré poznáte z televízie, či filmov. Ďalším príkladom jeho tvorby je aj porovnanie veľkostí jednotlivých mesiacov v našej Slnečnej sústave. Fascinujúce je aj toto video, ktoré sa bližšie zameriava na veľkosti rôznych asteroidov.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close