Ruskí vedci pracujú na technológii, ktorá by mala v budúcnosti zabrániť možnej zrážke asteroidov so Zemou

Rusko pracuje na technológii, ktorá by bola schopná odvrátiť možnú hrozbu v podobe vesmírnych telies, s ktorými by hrozila Zemi zrážka.

asteroid letiaci na zem
Zdroj: Youtube (esa)

Asteroidy prelietavajú popri našej planéte na pravidelnej báze. V minulosti sa dokonca stalo, že jeden z týchto „vesmírnych kameňov“ do nás narazil, čo viedlo k masovému vyhynutiu živočíchov na povrchu. Niektoré z potenciálne nebezpečných asteroidov môžu letieť po trajektórii, ktorá im umožní nepozorovane sa priblížiť k Zemi.

Ruskí vedci preto skúmajú technológie, ktoré by nám mohli v budúcnosti pomôcť odvrátiť hrozbu nebezpečných objektov. Návrhy sú rôzne, zničiť asteroid, alebo ho odkloniť pomocou fyzického nárazu, či použitím satelitov. Tento manéver sa nazýva gravitačné potiahnutie a využiť majú pri ňom rôzne metódy, či už raketové motory, alebo slnečné plachty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V súčasnej fáze sa jedná skôr o teoretický výskum a matematické modelovanie rôznych opatrení,“ povedal šéf oddelenia pre vesmírnu bezpečnosť ruského Roscosmos.

Snažia sa tiež vytvoriť nové centrum pre drobné kozmické objekty, ktorého úlohou by bolo odhaľovanie a sledovanie asteroidov, vesmírneho prachu, komét atď. Spolupracovať by malo s ruskou akadémiou vied, ministerstvom pre krízové situácie a ministerstvom zahraničia.

Nový monitorovací systém by sa mal vytvoriť spojením už existujúcich systémov do jednej siete, vrátane takzvaného Autonómneho systému varovania pred nebezpečnými situáciami vo vesmíre blízko Zeme. Podľa vedcov z Roscosmos nie sú stretnutia s asteroidmi ojedinelým javom. Asteroidy dosť veľké na zničenie civilizácie zvyknú do Zeme naraziť raz za 100-miliónov rokov.

Asteroidy sú „bežné“ javy

Asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov mal v priemere 10 km a udrel pred 65-miliónmi rokov. Za celú históriu moderného človeka sme nezaznamenali podobný náraz. Nebezpečným by pre nás bol aj asteroid s priemerom 1 km, čo je dosť na spôsobenie globálnej katastrofy. Takéto veľké skaly ku nám nájdu cestu raz za milión rokov.

Dokonca aj objekt s priemerom len 100 metrov by pre nás mohol mať devastačné účinky. Za sebou by nechal 2 km široký kráter, alebo by spôsobil tsunami, ktoré by ohrozilo pobrežné mestá. Takéto asteroidy sa objavujú raz za 3-tisíc rokov.

Ruskí vedci študovali široké spektrum možností, ako bojovať s nebezpečnými asteroidmi. Jednou z možností bolo aj použitie kontinentálnej balistickej rakety. Avšak tento rok vyšla štúdia spísaná oddelením mechanického inžinierstva na univerzite Johna Hopkinsa, ktorá uvádza, že zničenie asteroidov je oveľa ťažšou úlohou, než sa predpokladalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre